«Χ»άνει έδαφος η ΑΕΚ…

χάνει-έδαφος-η-αεκ-1153089

H AEK χάνει έδαφος στην μάχη για τον τίτλο, καθώς παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στο Βόλο στον αγώνα που διεξήχθη τη Δευτέρα στο γήπεδο της Ριζούπολης. Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση στα Γιάννενα ανάμεσα σε ΠΑΣ-Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕΚ-ΒΟΛΟΣ 2-2

Η ΑΕΚ μπορεί να έδειξε ότι μπορούσε να φτάσει σε μία εύκολη νίκη, καθώς κατάφερε να προηγηθεί στο 3ο μόλις λεπτό με το απευθείας εκτελεσμένο κόρνερ(!) του Τάνκοβιτς, αλλά μέχρι το ημίχρονο, τα πάντα είχαν γυρίσει «τούμπα» γι’ αυτήν… Χάρη στα γκολ των Φεράρι στο 15’ και Ουάρντα στο 34’, ο Βόλος γύρισε το ματς σε 1-2, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι και το 70’ οπότε και ο Ανσαριφάρντ ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο παιχνίδι υπήρξαν και τρεις αποβολές, δύο για την ΑΕΚ (Παουλίνιο στο 74’, Σάκχοφ στο 88’) και μία για το Βόλο (Κολόμπο στο 85’). Η ΑΕΚ χάνει έτσι έδαφος, καθώς ολοκλήρωσε το 2020 με το να βρίσκεται 8 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό που είναι στην κορυφή.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-2

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε το παιχνίδι στα Γιάννενα… Μετά την αποβολή στο 54ο λεπτό του Σιόντη για τον ΠΑΣ, ο Αστέρας Τρίπολης απέκτησε προβάδισμα, καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-1 με το γκολ του Λουίς Φερνάντεθ στο 84’. Ωστόσο, στην αμέσως επόμενη φάση, στο 86’, ο Κρίζμαν διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο Παμλίδης άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 23’, ενώ ο Μουνάφο στο 34’ πέτυχε το 1-1.