Φινάλε με ισοπαλία τα Χανιά – Πώς πάνε στα πλέι οφ

φινάλε-με-ισοπαλία-τα-χανιά-πώς-πάνε-1210102

Την ισοπαλία με σκορ 1-1 απέσπασαν τα Χανιά στην έδρα του Ιωνικού στην αυλαία της κανονικής περιόδου της Σούπερ Λιγκ 2. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη ενώ δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι στο 3ο λεπτό στην ανατροπή του Βασιλόγιαννη απ’ τον Φαζό.

Τα Χανιά θα ξεκινήσουν έτσι την προσπάθειά τους στα πλέι οφ από την 5η θέση και καλούνται να διεκδικήσουν την 2η από την οποία αυτή τη στιγμή η διαφορά είναι στους 6 βαθμούς. Το πρώτο παιχνίδι για τα Χανιά στα πλέι οφ θα πραγματοποιηθεί την Μεγάλη Τετάρτη στην έδρα της Ξάνθης κόντρα στον ομώνυμο αντίπαλο.

Το παιχνίδι στη Νεάπολη ήταν εντυπωσιακό και κρίθηκε από τα γκολ που σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ στο 48’, αιφνιδιάζοντάς τα Χανιά με την κοντινή προβολή του Κάστρο, με τα Χανιά ν’ απαντούν στο 88’ με την εξαιρετική κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου.

Το χειρότερο είναι πως αποβλήθηκαν με δύο κίτρινες κάρτες και έτσι δεν θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο επόμενο παιχνίδι ο σκόρερ Τριανταφυλλάκος αλλά και ο Κάρλος.

Οι φάσεις του αγώνα

3′ Διαμαρτυρίες για το μαρκάρισμα του Φαζού στον Βασιλόγιαννη, που φαίνεται και από το βίντεο να ανατρέπεται εντός περιοχής αλλά ο κ. Ζαμπαλάς δεν καταλογίζει το πέναλτι.

10′ Φάουλ του Βασιλόγιαννη μπλοκάρει ο Γκίνης. Δευτερόλεπτα μετά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη το γυριστό του Μπραμπίγια αποκρούεται από το σώμα του Κύργια.

16′ Διαμαρτυρίες για χέρι του Σωτηράκου σε γύρισμα του Πλατέλλα.

18′ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη γύρισμα του Ανδρέου και νέες διαμαρτυρίες για κράτημα στον Διαμαντόπουλο.

19′ Κόρνερ του Μπραμπίγια κεφαλιά του Κάσσου ψηλά άουτ.

27′ Νέες διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του Κύργια στον Μπραμπίγια.

32′ Ενέργεια του Ομάρ και γύρισμα στον Ρόλε, που σουτάρει για να μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

41′ Κόρνερ του Ρόλε κεφαλιά του Φαζού η μπάλα βρίσκει στον Σωτηράκο και ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει.

44′ Σουτ του Ματσούκα ψηλά άουτ η μπάλα.

48′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Παπαγεωργίου γύρισμα του Βλαχομήτρου και ο Κάστρο με προβολή σε κενή εστία ανοίγει το σκορ (1-0).

50′ Σουτ του Βλαχομήτρου άουτ.

55′ Σέντρα του Παπαγεωργίου κεφαλιά του Βλαχομήτρου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

88′ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά ισοφαρίζει (1-1).

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας) – Νίκζας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Ανατ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Νιάς (16′), Φαζός (23′), Ομάρ (29′), Κάσσος (68′), Μουμίν (77′), Τριανταφυλλάκος (83′ και 89′), Κάρλος (90+1′ και 90+5′)

Κόκκινες κάρτες: Τριανταφυλλάκος (89′), Κάρλος (με τη λήξη του αγώνα)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Ομάρ, Μουμίν, Νιάς (56′ Γκοτσούλιας), Πλατέλλας (42′ λ.τρ. Βλαχομήτρος), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Ρόλε, Κάστρο (79′ Μουστάκης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (68′ Τριανταφυλλάκος), Πλέγας (77′ Δημητριάδης), Γκίνο (68′ Σουντουρά), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (31′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Διαμαντόπουλος.