Χανιά | Σάρωσε ο Γ.Σ. «Ελευθέριος Βενιζέλος» στο Πανελλήνιο στίβου U23 – Μάζεψε 21 μετάλλια

χανιά-σάρωσε-ο-γ-σ-ελευθέριος-βενιζέ-1476290

Εικοσιένα μετάλλια, σπουδαίες επιδόσεις και κορυφαίες θέσεις στην βαθμολογία σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες του Πανελληνίου πρωταθλήματος Ανδρών Γυναικών και νέων (κάτω των 23 ετών) κατέκτησε η αποστολή του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος στην Θεσσαλονίκη όπου έγινε το αντίστοιχο πρωτάθλημα μετά από 13 χρόνια.

Κορυφαία στιγμή των αγώνων η σφυροβολία όπου ο Χρήστος Φραντζεσκάκης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 77.95 που είναι η δεύτερη επίδοση της καριέρας του πίσω από το ατομικό του 78,15 μέτρα. Ο αθλητής έκανε έναν ακόμη σταθερό αγώνα, αφού σημείωσε ακόμη 73,43 μ., άκυρη, 75,43 μ., 74,48 μ., 75,59 μ. και 77,89 μ. στην τελευταία του βολή.

“Είμαι ικανοποιημένος από την σημερινή βολή, ωστόσο αυτό που θέλω να βελτιώσω είναι η ικανότητα μου να πετυχαίνω μεγάλες επιδόσεις στις πρώτες βολές, προκειμένου να κυνηγάω την πρόκριση στους τελικούς των μεγάλων διοργανώσεων. Δεν βιάζομαι να έρθουν οι μεγάλες βολές. Στο μυαλό μου για φέτος είναι τα 79,00 μ., το πανελλήνιο ρεκόρ είναι ένας στόχος, όμως, δεν βιάζομαι. Στο Όρεγκον θα επιδιώξω να κυνηγήσω βολές που θα με βάλουν στον τελικό. Εκεί πιστεύω πως θα χρειαστώ προσπάθειες πάνω από τα 78,00 μ. για να μπω στην οχτάδα”, είπε ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη και συμπλήρωσε: “Με βοήθησαν πάρα πολύ οι συμμετοχές στα μίτινγκ στο εξωτερικό. Πλέον αντιμετωπίζω κάθε αντίπαλο χωρίς να φοβάμαι. Τον μόνο που πρέπει να φοβάμαι είναι ο εαυτός μου”.

. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος – αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου) με 72,30 μέτρα. Ενώ δεύτερος στον αγώνα ήταν ο Ιβάν Μενγκλεμπέη (ΟΣΦΠ), αθλητής και αυτός του Κώστα Παπαμαρκάκη βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 71,54 μέτρα. Έτσι συνεχίστηκε η παράδοση των τελευταίων χρόνων οι τρείς πρώτες θέσεις στο αγώνισμα να κερδίζονται από αθλητές από τα Χανιά ενώ να σημειώσουμε ακόμα την συμμετοχή στην εξάδα του Ορέστη Ντουσάκη με 69.02μ που ήταν 4ος στους Νέους (Κ23) και των Λευτέρη Γουμενάκη (13ος 53.48μ) και Κώστα Φουράκη (15ος 46.60μ) στον τελικό

Ο Κώστας Δουβαλίδης κέρδισε επίσης το χρυσό μετάλλιο και έφτασε στην 14η νίκη του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ωστόσο δεν μπόρεσε να τη συνδυάσει με μια επίδοση ανάλογη των δυνατοτήτων του. Ο κορυφαίος Έλληνας εμποδιστής τερμάτισε σε 14.10 (0,2) σε μια κούρσα που όπου φάνηκε να αφήνει στα τελευταία της μέτρα.

Πέμπτη σερί νίκη για τον Γιάννη Νυφαντόπουλο στα 100μ ο οποίος παρότι στον προκριματικό έδειξε αρκετά δυνατος και φρέσκος, δεν κατάφερε στον τελικό να τρέξει όσο γρήγορα θα ήθελε. Παρόλα αυτά ο αθλητής του Περικλή Χατζηαναστασιάδη αναδείχθηκε και φέτος νικητής με 10.39 (-0,4) και έδειξε πως ακόμη και στις ημέρες που δεν αισθάνεται καλα΄, μπορεί να τρέχει γρήγορα.

“Δεν μου άρεσε σήμερα, άδειασα πολύ. Οι συνθήκες δεν ήταν καλές, ζέστη και υγρασία. Αλλά εδώ μετράει η νίκη. Έκανα την 5η συνεχόμενη νίκη. Είναι πολλές κούρσες μαζεμένες αλλά αισθάνομαι καλά και θα δούμε πως θα βγει στους Μεσογειακούς”.

Ασημένιο μετάλλιο και 2η θέση πέτυχαν οι Κώστας Δουβαλίδης, Γιώργος Τουλούμης, Βασίλης Βλάχος και Γιάννης Νυφαντόπουλος στα 4Χ100μ με 41.24 πλησιάζοντας πάρα πολύ το ρεκόρ του συλλόγου (41.17)

Στο ύψος των γυναικών Τρίτη ήταν η Παναγιώτα Δόση με επίδοση 1.81μ (φετεινό ρεκόρ) η οποία ήταν Τρίτη στο πρωτάθλημα Κ23 ενώ στο αντίσοιχο αγώνισμα των ανδρών ο Γρηγόρης Χάσος ήταν τρίτος με 2.03μ και 20ς στους Νέους Κ23 όπου 3ος με 1.93μ ήταν ο Γιώργος Δόσης, αδελφός της Παναγιώτας με 1.93μ

Στο τριπλούν γυναικών 3η ήταν η Χριστίνα Αλβερτσιάν με 12.59μ ενώ στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος πέρασε η Έρρικα Βαλιάδη με 12.08μ στον προκριματικό και 11.92 στον τελικό και κατέλαβε την 10η θέση

Στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ γυναικών οι Ιωάννα Τσάβα – Έλενα Κατσούλη – Μαρίτα Αργυρού – Χριστίνα Αλβερτσιάν ήταν 7ες με 49.11 ενώ η Μαρίτα Αργυρού 6η στα 400μ με 54.92

Στην σφυροβολία των Γυναικών η Σταυρούλα Κοσμίδου ήταν 2η με και η Κατερίνα Βαμβουκάκη 3ην με ενώ στην κατηγορία Κ23 η Κοσμίδου πρώτευσε κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο

Στην δισκοβολία των Ανδρών ο Κώστας Μπουζάκης ήταν 3ος με 53.21μ και ο Αρτέμης Αδαμάκης 9ος με 49.46μ. Στην κατηγορία των Νέων οι δύο αθλητές ήταν αντίστοιχα 2ος και 3ος.

Στον ακοντισμό των ανδρών κέρδισαν οι δύο αθλητές του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος τις δύο πρώτες θέσεις γεμίζοντας έτσι το βάθρο με τα χρώματα του συλλόγου. Ο Δημήτρης Τσίτσος με 73.64 και ο Κώστας Μυλωνάς με 72.75μ. (νέο ατομικό ρεκόρ) Ο Τσίτσος ήταν πρώτος και στους νέους.

Στο άλμα σε μήκος στην κατηγορία των Νέων ο Αλέξης Αργυρόπουλος ήταν πρώτος με 7.36μ κερδίζοντας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στην πρώτη του χρονιά στο σύλλογο αφού προέρχεται από μεταγραφή.

Στο άλμα επί κοντω γυναικών η Μυρτώ Κασσωτάκη ήταν 7η με 3.80μ ισοβαθμώντας με άλλη μια αθλήτρια ενώ έχασε ελάχιστα το 3.95μ

Στην σφαιροβολία των Γυναικών 5η ήταν η Ειρήνη Καπνισάκη με 13.17Μ ενώ στην αποστολή ήταν ακόμη ο Γιώργος Αρτεμάκης που έτρεξε 11.63 στον προκριματικό των 100μ η Έλενα Κατσούλη που εκτός από τα 4Χ100μ έκανε και 400μ εμπόδια σε 1:06.91 (φετεινό ρεκόρ) χάνοντας για μια θέση τον τελικό (9η) και ταυτόχρονα 5η στις νέες. Τέλος η Μαρία Μαυρεδάκη 14η στον προκριματικό της δισκοβολίας με 37.77μ (11η στις νέες) η Εμμανουέλα Μπομπολάκη στην σφαιροβολία 11.17 17η στον προκριματικό

Το φινάλε του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών βρήκε την Ομάδα του Ολυμπιακού να προηγείται στη βαθμολογία με 195 και τον ΓΣ Ελευθέριο Βενιζέλο να ακολουθεί με 143,5 και τον ΑΣΣ Αλέξανδρο Μακεδονίας στην τρίτη με 94. Στις Γυναίκες πρώτο σωματείο είναι ο ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας με 119 βαθμούς και ακολουθούν οι ΓΣ Κηφισιάς με 88 και ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με 82.5. Οι πρωταθλητές στις δύο κατηγορίες, θα προκύψουν μετά τη διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Συνθέτων

Στην κατηγορία των νέων ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν πρώτος με 89 βθμούς έναντι 88 της Κηφισιάς πρίν την διεξαγωγή των σκυταλοδρομιών κατάσταση που δεν άλλαξε τελικά αφού ο ΓΣ Κηφισιάς δεν βαθμολογήθηκε στις σκυταλοδρομίες των νέων κατακτώντας έτσι το πρωτάθλημα.

Στην κατηγορία των Νέων Γυναικών ο Χανιώτικος σύλλογος ήταν 9ος με 38β.