«Πάτησε» το Ρέθυμνο Cretan Kings το Λαύριο

πάτησε-το-ρέθυμνο-cretan-kings-το-λαύριο-497060

Την ήττα με 73-62 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings στο Λαύριο από την τοπική ομάδα για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, χάνοντας και τη διαφορά του πρώτου ματς στον α’ γύρο (88-79).

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε νωθρά στο ξεκίνημα, όντας ιδιαίτερα άστοχη, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 22-11 στο α’ δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 41-24. Από κει και πέρα η γ’ περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Νίκου Βετούλα, καθώς με επιμέρους σκορ 13-24 μείωσαν σε 54-48. Όμως η ανατροπή τελικά δεν ήρθε, με το Λαύριο να κερδίζει με 73-62.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο Άρνολντ με 15 πόντους, με τους Τάλτον (14π.) και Γιαννόπουλο (13π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-42.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Χάμιλτον 11(2), Πάντερ 10(2), Γκρέι 4, Στεφανίδης 6(2), Κακλαμανάκης 17, Έβανς 11, Τσίρος, Αθανασούλας, Περράκης 2, Μπολντς 7(1), Γιαννακόπουλος 1, Ντίξον 4.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Άρνολντ 15(2), Φιτζπάτρικ 6(1), Τάλτον 14(2), Γιαννόπουλος 13(3), Κράβιτς 3, Κώττας, Ράζης 2, Χριστοδούλου 2, Σάφτενααρ 7, Καμπερίδης.