Νικηφόρα πρεμιέρα για το Ρέθυμνο Cretan Kings

νικηφόρα-πρεμιέρα-για-το-ρέθυμνο-cretan-kings-438085

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην Stoiximan.gr Basket League πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 66-74 του Κολοσσού στη Ρόδο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Κρήτης έπαιξε εξαιρετικά τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, κατακτώντας δίκαια το πρώτο δίποντο της σεζόν 2016/17. Από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο κατάφερε να «χτίσει» μεθοδικά μία διψήφια διαφορά (11-22 στο 8’), ενώ στη δεύτερη περίοδο πήρε το μέγιστο προβάδισμα με 17-36 στο 15’.

Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο και μετά αντέδρασαν, καταφέρνοντας να μειώσουν μέχρι και τους 5 πόντους (43-48) στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά οι παίκτες του Ρεθύμνου έβγαλαν ξανά στην επιφάνεια τις επιθετικές τους αρετές για το 48-64 στο φινάλε της 3ης περιόδου. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη όπως ήταν φυσικό πίεσε (61-66 στο 35’) στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι Άρνολντ, Τάλτον και Ζάμπας πραγματοποίησαν σερί 8-0 (61-74) «καθαρίζοντας» οριστικά την υπόθεση νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 66-74 για την ομάδα των φιλοξενούμενων.

Στην κορυφή των πρώτων σκόρερ βρέθηκαν οι Άρνολντ και Τάλτον, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους, με τους Γιαννόπουλο (13π.) και Ζάμπας (12π.) να ακολουθούν και να οδηγούν το Ρέθυμνο Cretan Kings στην πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74.

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8 (1), Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Ζάμπας 12 (1), Έντουαρντς 7.