Πλατανιάς | Επιτέλους βαθμός εκτός έδρας

πλατανιάς-επιτέλους-βαθμός-εκτός-έδρ-21972

NazlidisΤον πρώτο του εκτός έδρας βαθμό μετά από τρεις ολόκληρους μήνες απέσπασε ο Πλατανιάς ερχόμενος ισόπαλος 1-1 με τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή.

Η Χανιώτικη ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αλλά σε γενικές γραμμές μένει ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα που απέσπασε διότι ο Πανθρακικός είχε προς το τέλος του αγώνα μία μεγάλη φάση με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει.

Το σκορ άνοιξε στο 50′ ο Πλατανιάς, με τον Ναζλίδη να πλασάρει εύστοχα ύστερα από γύρισμα του Αναστασάκου, με το προβάδισμα να διατηρείται για 16 λεπτά, όταν στο 66′ ο Παπαδόπουλος με προβολή από την γραμμή της εστίας ισοφάρισε σε 1-1. Ουσιαστικά το γκολ χρεώνεται στον… Τζανή που θέλοντας ν’ αποκρούσει τη μπάλα με το κεφάλι, ανάγκασε τον Κηπουρό να πέσει για ν’ αποκρούσει και να δοθεί έτσι η δυνατότητα στον Παπαδόπουλο να σκοράρει.

Πριν από αυτή τη φάση, ο Πλατανιάς είχε απολέσει μία σούπερ φάση όταν την κεφαλιά του Ουντόζι απέκρουσε από τη γραμμή της εστίας του Πανθρακικού ο Μπαϊκαρά. Βέβαια στο 62′ ο Σερφά είχε κεφαλιά για τους γηπεδούχους στο δοκάρι του Κηπουρού και στο 64′ ο Μίνγκας έχασε μεγάλη ευκαιρία να νικήσει τον τερματοφύλακα του Πλατανιά, πλασάροντας άουτ.

Μετά το 1-1, ακολούθησε στο 67′ ένα άστοχο πλασέ από τον Ναζλίδη, που μαζί με τον Τετέ και τον Κουρτεσιώτη ήταν οι πιο καλοί παίκτες για τον Πλατανιά, μία κεφαλιά άουτ από τον Τετέ στο 73′ και το τετ-α-τετ του Παπαδόπουλου που πλάσαρε άουτ στο 86′.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Πρώτη φάση για τον Πανθρακικό, σουτ από τον Μπαϊκαρά, αποκρούει ο Κηπουρός

12′ Πλασέ του Παπαδόπουλου, από νέο λάθος της άμυνας, δεν ανησυχεί τον Κηπουρό που μπλοκάρει

34′ Μεγάλη φάση για τον Πανθρακικό, με τον Σερφά και τον Παπαδόπουλο να μην καταφέρνουν εξ επαφής να σκοράρουν

37′ Αδύναμο σουτ από τον Αναστασάκο με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Βρονταρά

41′ Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Τετέ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βρονταρά

50′ (0-1) Από γύρισμα του Αναστασάκου, που έκλεψε τη μπάλα από 2 αντιπάλους του, γύρισε για τον Ναζλίδη, που πετυχαίνει το 0-1

62′ Κεφαλιά του Σερφά η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Κηπουρού

63′ Κόρνερ Ναζλίδη, κεφαλιά από τον Ουντόζι αποκρούει στη γραμμή της εστίας σωτήρια ο Μπαϊκαρά

64′ Πλασέ Μίνγκα άουτ

66′ (1-1) Λάθος απόκρουση του Τζανή, ο Κηπουρός προσπάθησε να αποκρούσει, για να ακολουθήσει η προβολή του Παπαδόπουλου για την ισοφάριση

67′ Φάση για τον Πλατανιά με τον Ναζλίδη να πλασάρει αδύναμα προς την εστία του Βρονταρά

73′ Κόρνερ Ναζλίδη, κεφαλιά Τετέ άουτ

86′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Παπαδόπουλο να πλασάρει ανενόχλητος άουτ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Στάθης (59′ Κοντογουλίδης), Καστσελάν, Λαδάκης, Λουσέρο (85′ Κυβελίδης), Μουνάφο, Μίνγκας, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Παπαδόπουλος, Σερφά

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κουρτεσιώτης (84′ Κανακούδης), Τζανής, Ντόε (76′ Γκονζάλες), Κάλαϊτζιτς, Τετέ (90+2′ Μαραγκουδάκης), Δέντσας, Ουντότζι, Αναστασάκος, Ναζλίδης

ΠΑΓΚΟΣ: Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Ποτουρίδης, Τσοντάκης

ΕΚΤΟΣ 18ΑΔΑΣ: Μιρτσέτα, Μαρτσάκης, Αρότσα, Αγκιλέρα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)

ΒΟΗΘΟΙ: Θανασακούδης (Μακεδονίας), Τσολάκης (Αθηνών), 4ος Τριτσώνης (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουνάφο – Κάλαϊτζιτς, Κουρτεσιώτης, Ντόε