Ναι! Νίκη και άλμα σωτηρίας για τον Πλατανιά!

ναι-νίκη-και-άλμα-σωτηρίας-για-τον-πλατ-115694

platanias1Μικρή σε εύρος σκορ αλλά τεράστια σε σημασία νίκη πέτυχε ο Πλατανιάς στο αποψινό ματς στα Περβόλια, κόντρα στον Παναιτωλικό!

Η επικράτηση της Χανιώτικης ομάδας με 1-0, φέρνει τον Πλατανιά στους 37 βαθμούς, δηλαδή στην 14η θέση και σε απόσταση ασφαλείας από την γραμμή του υποβιβασμού, καθώς η Ξάνθη έχασε τελικά με 3-2 από τον ΟΦΗ.

Το «χρυσό» γκολ  ήρθε στο 80 με γκολ Νταβίντ Τόρες, μετά από κόρνερ του Δημήτρη.

Μάλιστα, νωρίτερα ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ πρώτος αν ο Γιωργαλλίδης δεν μπλόκαρε την μπάλα στο σου του Μαρτίνες.

Πλέον ο Πλατανιάς θα τα δώσει… όλα την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Πανιώνιο.

Δείτε τις φάσεις της αναμέτρησης από το athlitiko.gr

Οι φάσεις της αναμέτρησης:

3′ τετ α τετ του Κατάι, με το ένα χέρι έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων

6′ φάουλ από τον Κατάι, μπλόκαρε ο Μπρακάλι

8′ σουτ του Κατάι, μπλόκαρε ο Μπρακάλι

10′ σέντρα – σουτ του Μπακάκη, άουτ η μπάλα

16′ δυνατό σουτ του Καζναφέρη, άουτ η μπάλα

20′ Τετ α τετ του Μπακάκη από τα δεξιά αλλά τελευταία στιγμή βάζει την κόντρα ο Ινκούμ και η μπάλα περνάει κόρνερ

40′ σουτ του Καζναφέρη, δεν ανησύχησε όμως τον Μπρακάλι καθώς η μπάλα πέρασε άουτ

41′ σέντρα σουτ του Γοδόι, μπλόκαρε ο Γιωργαλλίδης

44′ σουτ του Μαρτίνες, άουτ η μπάλα

54′ σουτ του Γοδόι, άουτ η μπάλα

64′ σουτ του Δημήτρη κόρνερ για τον Πλατανιά

65′ κόρνερ με τον Μενδρινό, κεφαλιά Γιαχία, άουτ η μπάλα

74′ σουτ του Μαρτίνες, μπλόκαρε ο Γιωργαλλίδης

76′ σουτ του Γοδόι, μετά από πάσα του Μαρτίνες, μπλόκαρε ο Γιωργαλλίδης

80′ 1-0 κόρνερ του Δημήτρη, κεφαλιά του Κατάι αρχικά στην συνέχεια ο Τόρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

90′ σουτ του Τζούνιορ Σίλβα, άουτ η μπάλα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πλατανιάς (Α. Αναστασιάδης): Γιωργαλλίδης, Ινκούμ, Γιαχία, Δημήτρης, Φερνάντες Καζναφέρης (46′ Ζαραδούκας), Τέτε (10′ λ.τ. Γουνδουλάκης), Μενδρινός, Βλαχοδήμος (80′ Ντεντάκης), Κατάι, Τόρες

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Μπρακάλι, Μπακάκης (27′ Νταλμά), Μπικέϊ, Γκάλο, Ανέν (67′ Μελισσάς), Γοδόι, Κουτρομάνος, Σφακιανάκης, Καλί, Μαρτίνες, Μπόγιοβιτς (70′ Σίλβα Τζούνιορ)

(Φάσεις Αγώνα: athlitiko.gr)