Με το… σπαθί του 4ος ο ΑΟΧ Κισσαμικός | Ιδανικό φινάλε με τριάρα στην Καλλιθέα

με-το-σπαθί-του-4ος-ο-αοχ-κισσαμικός-ιδ-695385

Ο ΑΟΧ Κισσαμικός επικράτησε με 3-0 της Καλλιθέας, στην Αθήνα, στο τελευταίο του ματς για φέτος της Β΄Εθνικής και τερμάτισε με το… σπαθί του τέταρτος.

Στο 24΄η χανιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν από κόρνερ του Σάλιακα η κεφαλιά του Παντελάκη κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν κι άλλο τέρμα. Ύστερα από εξαιρετική ομαδική συνεργασία που ολοκληρώθηκε με τη σέντρα του Αρναούτογλου και την προβολή του Βρεττού, την οποία απέκρουσε ο Κουτογλίδης, όχι, όμως, και το πλασέ του Χαλκιαδάκη.

Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 84΄, όταν από σέντρα του Αποστολίδη ο Λεμονής με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι φάσεις του αγώνα

7′ Σουτ του Γκίνη η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.

8′ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Παπαδόπουλος διώχνει προ του Γλυνού και στη συνέχεια προσπαθεί να σκοράρει με μακρινό σουτ αλλά ο Ζιούλης ελέγχει την πορεία της μπάλας.

10′ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Τόλι αλλά ο Ζεζάι τον σταματάει και ο Κουτογλίδης μπλοκάρει.

15′ Κόρνερ του Τουρούκη κεφαλιά του Ντιακιτέ σχεδόν στη γραμμή ο Τόλι σταματάει την πορεία της μπάλας.

17′ Λάθος στην άμυνα γύρισμα από Μίγγο ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

20′ Μπαλιά του Παυλή ο Παπαδόπουλος σταματάει την προσπάθεια του Γλυνού να «κατεβάσει» την μπάλα.
24′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Σάλιακα κεφαλιά του Παντελάκη και 0-1.

43′ Σέντρα του Τουρούκη προβολή του Γλυνού σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.
45′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική ομαδική συνεργασία που ολοκληρώνεται με τη σέντρα του Αρναούτογλου την προβολή του Βρεττού που απέκρουσε ο Κουτογλίδης και το πλασέ του Χαλκιαδάκη για το 0-2.

53′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Βρεττό να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας από μπαλιά του Αρναούτογλου και να πλασάρει και τον Κουτογλίδη να βρίσκει την μπάλα αλλά τον ρέφερι να καταλογίζει άουτ.

56′ Φαουλ του Παυλή απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.

60′ Σουτ του Μίγγου απέκρουσε ο Παπαδόπουλος γύρισμα Γλυνού ξανά απομακρύνει ο Παπαδόπουλος.

63′ Εκπληκτικη απόκρουση του Παπαδόπουλου σε κεφαλιά του Ζεζάι.

65′ Φάση διαρκείας και δοκάρι σε σουτ του Παπαγγελή.
84′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Αποστολίδη ο Λεμονής με σουτ του 0-3.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Αχαΐας)
Βοηθοί: Καρβούνης (ΕΠΣ Μεσσηνίας)-Μπουρτζοβίτης (ΕΠΣ Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Αντιπαριώτης (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Κόττας (12′), Καραγεώργης (74′), Αρναούτογλου (85′)

Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Κουτογλίδης, Ντιακιτέ (53′ Ζυγκερίδης), Συριόπουλος, Παπαγγελής, Παυλής, Χοτζάλλι, Μίγγος, Τουρούκης (74′ Βασιλείου), Κόττας (46′ Μήλιος), Ζεζάι, Γλυνός.

Α.Ο. Χανιά/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης (72′ Καραγεώργης), Γκίνη, Λεμονής, Σάλιακας (82′ Αποστολίδης), Βρεττός (60′ Νικόλτσης), Χαλκιαδάκης.