Ξέσπασαν με τεσσάρα τα Χανιά!

ξέσπασαν-με-τεσσάρα-τα-χανιά-930201

Αφήνοντας πίσω τους την κακή εικόνα στην Καβάλα τα Χανιά με πρωταγωνιστές τους Λεοζίνιο και Κουσκουνά έφτασαν σε θρίαμβο στην Καλαμαριά απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου (4-0).

Τα Χανιά μπήκαν ορεξάτα στο παιχνίδι και έφτασαν αρκετές φορές στην περιοχή του Πολίτη. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 3′ με την προβολή του Πάνου να καταλήγει άουτ, ένα λεπτό μετά την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Αρναρέλλη. Στο 15′ υπήρξε νέα απειλή από ωραία ομαδική συνεργασία που κατέληξε σε ευκαιρία με τον Πάνο.

Μετά το 30′ τα Χανιά έδωσαν… δικαιώματα στον Απόλλωνα και χρειάστηκε ο Κουτζαβασίλης να επέμβει σε δύο περιπτώσεις και να αρνηθεί το γκολ στον Ολαϊτάν, στο 37′ και στο 41′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Λεοζίνιο «ομόρφυνε» το παιχνίδι των Χανίων και με αυτόν μέσα άρχισε η… παράσταση. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν τα τρία γκολ.

Στο 51′ από σέντρα του ο Κουσκουνάς γύρισε την μπάλα για τον Πάνο που σκόραρε με κεφαλιά. Στο 58′ με φάουλ ο Λεοζίνιο έκανε το 0-2 και ένα λεπτό μετά ο Κουσκουνά από πάσα του έκανε με σουτ το 0-3. Το 0-4 πέτυχε στο 68′ ο Κουσκουνάς με πλασέ από πάσα του Αρναρέλλη.

Οι φάσεις του αγώνα

3′ Σέντρα του Ουνγιαλίδη προβολή του Πάνου άουτ.

4′ Σουτ του Αρναρέλλη άουτ.

10′ Πάσα του Ολαϊτάν αδύναμο σουτ του Μπρίτο μπλόκαρε εύκολα ο Κουτζαβασίλης.

15′ Ωραία ομαδική συνεργασία που καταλήγει σε πάσα του Τζιώρα στον Πάνο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Πολίτης.

17′ Σουτ του Κουσκουνά άουτ.

20′ Σουτ του Κουσκουνά η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.

37′ Σουτ του Ολαϊτάν ο Κουτζαβασίλης βρήκε με εκτίναξη την μπάλα, η οποία προσέκρουσε και στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού (κόρνερ).

41′ Μεγάλη απόκρουση του Κουτζαβασίλη σε πλασέ του Ολαϊτάν.

43′ Σέντρα του Σαμαρά κεφαλιά του Καλογέρη μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

48′ Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα καταλήγει άουτ.

51′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Πάνου στον Λεοζίνιο σέντρα για τον Κουσκουνά, που κάνει το γύρισμα για τον Πάνο, που με κεφαλιά σκοράρει.

58′ ΓΚΟΛ: Ο Λεοζίνιο με ιδανική εκτέλεση φάουλ κάνει το 0-2.

59′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Λεοζίνιο σουτ του Κουσκουνά και 0-3.

68′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Αρναρέλλη πλασέ του Κουσκουνά για το 0-4.

79′ Ατομική ενέργεια του Αρναρέλλη και πλασέ ο Πολίτης απέκρουσε και η μπάλα προσέκρουσε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας) – Μάνος (Λάρισας)

4ος διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες κάρτες: Ουνγιαλίδης (16′), Πουρτουλίδης (17′)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Λουφάκης (70′ Καλαϊτζίδης), Πουρτουλίδης (63′ Δόρης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Πάνος, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Ουνγιαλίδης (64′ Παπαχρήστος), Αρναρέλλης, Κουσκουνάς (75′ Δημητριάδης), Τζιώρας (46′ Λεοζίνιο).

Πηγή: athlitko.gr