Βαριά ήττα για Πλατανιά στη Ριζούπολη

βαριά-ήττα-για-πλατανιά-στη-ριζούπολη-995544

Εχοντας εκ προοιμίου ένα πολύ δύσκολο έργο, ο Πλατανιάς γνώρισε την ήττα με το βαρύ σκορ 4-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη. Καθοριστικός παράγοντας προκειμένου το αποτέλεσμα να φτάσει σε αυτά τα ύψη ήταν η αποβολή του Σμυρλάκη στο 27ο λεπτό.

Ο Χανιώτης ποδοσφαιριστής αποβλήθηκε μετά από δύο κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή Μπαϊλή, με συνέπεια το έργο για την χανιώτικη ομάδα να γίνει πολύ δύσκολο. Ο Απόλλων, που ήταν εξ αρχής το φαβορί κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ στο 20ό λεπτό με τον Μαρκόφσκι ενώ το 2-0 έγινε από τον Ιωαννίδη στο 31’.

Στο β’ ημίχρονο ακολούθησαν το 3-0 από τον Μπεντινέλι στο 62’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο 65’.

Μετά από αυτή την ήττα, ο Πλατανιάς φαίνεται να χάνει πλέον κάθε ελπίδα για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη εξάδα, ενώ ο Απόλλων διατηρείται δεύτερος με 4 βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα.

Διαιτητής: Μπαϊλής (Πρέβεζας/Λευκάδας). Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) – Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου). 4ος διαιτητής: Κατόπης (Σάμου)
Κίτρινες κάρτες: Σμυρλάκης (4’, 27’), Παπουτσογιαννόπουλος (21’). Κόκκινη κάρτα: Σμυρλάκης (27’)

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Λαρέα, Φατιόν (69’ Χουχούμης), Τσαμπούρης, Βιτλής, Μπλάζιτς (65’ Πατράλης), Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης, Μαρκόφσκι (65’ Γαϊτανίδης)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Σούλης, Ουές, Κόρτσταμ, Τσαμούρης, Γκάρας (46’ Πουρζιτίδης), Μπάμπης, Σμυρλάκης, Παπουτσογιαννόπουλος (69’ Ποζατζίδης), Γιούσης (68’ Βουκελάτος), Λεϊρία, Λουκίνας.