Τα Χανιά… καθάρισαν και τον Παναθηναϊκό Β – Παραμένουν στην κορυφή του ομίλου

τα-χανιά-καθάρισαν-και-τον-παναθηναϊ-1795601

Τα Χανιά με ακόμα μία πειστική εμφάνιση καθάρισαν και τον Παναθηναϊκό Β στα Περβόλια με 2-0 και συνεχίζουν να απολαμβάνουν την κορυφή στον 2ο όμιλο της Super League 2.

Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη παρουσίασαν ένα αρκετά αποφασιστικό πρόσωπο και έφτασαν απολύτως δίκαια στην κατάκτηση της νίκης με τα γκολ του Νίκολιτς στο 24′ και του Μιούλερ στο 80′.

Το ματς

Τα Χανιά μπήκαν πολύ δυνατά από το ξεκίνημα, είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, ένα εξαιρετικό γκολ με τον Νίκολιτς αλλά και τις ευκαιρίες να σκοράρουν παραπάνω τέρματα σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις με τον Μάναλη.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και στη μοναδική στιγμή που βγήκαν μπροστά, ο Καλογεράκης ήταν σε ετοιμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά έπαιξαν τόσο… όσο χρειάστηκε, είχαν ευκαιρίες για το 2-0 και αφού γλίτωσαν το 1-1 στο 64′ στη μεγαλύτερη στιγμή των “πρασίνων”, “κλείδωσαν” το ματς στο 80′ με τον Μιούλερ.

Το φιλμ του αγώνα:

2′ Τα Χανιά ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μανουσάκη, αλλά το παιχνίδι συνεχίζεται.

8′ Καλό σουτ του Λεμονή, ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια.

24′ (1-0) Από σέντρα του Σιλά, ο Νίκολιτς με υπέροχο μονοκόμματο σουτ ανοίγει το σκορ.

28′ Σουτ του Εντγκαρ, δύσκολα σε κόρνερ ο Λίλο. Από την εκτέλεση του Σιλά, ο Μάναλης πιάνει την κεφαλιά και ο Λίλο κάνει ξανά μεγάλη επέμβαση.

34′ Νέα ευκαιρία με τον Μάναλη που σουτάρει με τη μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

40′ Ο Καλογεράκης δηλώνει παρών στη μοναδική στιγμή που χρειάστηκε σε σουτ του Κυριόπουλου από εξαιρετική θέση.

56′ Σουτ του Τσέλιου, ο Λίλο εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ.

62′ Nέα μεγάλη φάση των Χανίων. Ο Μάναλης σε θέση βολής σουτάρει ελάχιστα άουτ.

64′ Απίθανη φάση για το 1-1! Σέντρα του Τουρκοχωρίτη, εξ επαφής ο Αμπντελραχμάν, στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

77′ Kεφαλιά του Βουό, λίγο άουτ η μπάλα.

80 (2-0) Yπέροχη συνεργασία των Χανίων! Κάθετη του Βουό στον Κόλα, εκείνος δίνει έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Μιούλερ που κάνει το 2-0.

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Παύλος, Πλάκας (Δυτ. Αττικής)

4ος: Σταυρουλάκης

Κίτρινες Κάρτες: Ελευθεριάδης (66΄).

Xανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Kαλογεράκης, Μπάτζιος, Νίκολιτς, Μαζουλουξής, Σιλά, Εντγκαρ (77′ Τσορνομάζ), Λεμονής, Τσέλιος (67′ Κόλα), Μανουσάκης (82′ Mάνος), Μάναλης (77′ Boυό), Ελευθεριάδης (67′ Μιούλερ).

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Βουτσάς (66′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης (58′ Xατζηιωάννου), Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης (66′ Λάμψιας), Νταμπίζας (58′ Mαντσίνι), Καραμπάς (46′ Αμπντελραχμάν).