Στον τελικό των 200μ. μικτή με το 2ο καλύτερο χρόνο ο Παπαστάμος

στον-τελικό-των-200μ-μικτή-με-το-2ο-καλύτερ-899222

Χάρη σε μια μεγάλη επίδοση, ο Απόστολος Παπαστάμος, θα δώσει το παρών στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων που διεξάγεται στη Βουδαπέστη!

Ο Χανιώτης πρωταθλητής επιβεβαιώνοντας τις τεράστιες δυνατότητες του κατάφερε να ξεχωρίσει στον προκριματικό του αγωνίσματος, καταλαμβάνοντας με έναν εξαιρετικό χρόνο τη 2η θέση, τερματίζοντας πίσω μονάχα από τον Αμερικανό, Κάρσον Φόστερ.

Ειδικότερα, η επίδοση για τον Παπαστάμο ήταν 2:00.43, χρόνος που είναι πολύ κοντά στο δικό του ατομικό ρεκόρ που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ, με 1:59.93 που είχε σημειώσει στο Καζάν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Παπαστάμος κολύμπησε πάρα πολύ γρήγορα σε ένα αγώνισμα που διεξήχθη σε επτά συνολικές σειρές και στο οποίο πήραν μέρος 67 αθλητές! Μάλιστα εκτός τελικού βρέθηκαν αθλητές που ήταν μέσα στην οκτάδα στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μένει να φανεί τι θα καταφέρει το απόγευμα ο Παπαστάμος στον τελικό των 200μ. μικτή.