Στο Europa League ο Ολυμπιακός

Στην Ευρώπη την άνοιξη θα βρίσκεται ο Oλυμπιακός, συμμετέχοντας στη διοργάνωση του Europa League. Οι “ερθρόλευκοι” κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 1-0 του Ερυθρού Αστέρα, εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση και τη συνέχεια της ευρωπαϊκής τους πορείας αυτή τη χρονιά.

Ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη βάσει ευκαιριών, καθώς έχασε ουκ ολίγες απέναντι στους Σέρβους, που αποδείχτηκαν πολύ τυχεροί. Παρ’ όλα αυτά, η ανατροπή του Μάριν στο α’ ημίχρονο (42’) από τον Γκιλιέρμε έδωσε την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ, αλλά η εκτέλεση από τα 11 βήματα του Τομανέ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σα.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς, χάνοντας ένα σωρό ευκαιρίες, μέχρι τελικά το τέρμα να προκύψει από το σημείο του πέναλτι, με την μπάλα να βρίσκει το χέρι του Γιαντέρ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, διαμορφώνοντας έτσι το 1-0 για τον Ολυμπιακό που τερμάτισε 3ος στον όμιλο και εξασφάλισε την πρόκριση στους “32” του Europa League.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Γκιλιέρμε, Καμαρά (61’ Γκερέρο), Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας (70’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90’ Μπενζιά)

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόριαν, Γκόμπελιτς, Ρόντιτς (81’ λ.τρ. Γιάντερ), Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Πέτροβιτς, Ιβανιτς, Βουκάνοβιτς (65’ Μποάκιε), Γκαρσία, Μάριν, Τομανέ (58’ Φαν λα Πάρα)