«Δραπέτευσε» με νίκη 1-0 ο ΠΑΟΚ από το «Γεντί Κουλέ»

δραπέτευσε-με-νίκη-1-0-ο-παοκ-από-το-γε-950688

Μία σημαντική νίκη στην οικονομία του πρωταθλήματος πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Κρήτη επικρατώντας του ΟΦΗ με 1-0. Στην κορυφή ο «δικέφαλος» εν αναμονή του Κυριακάτικου αγώνα του Ολυμπιακού. Εντυπωσιακό το γκολ του Μίσιτς.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ σε γενικές γραμμές απείλησε περισσότερες φορές τον Σωτηρίου σε σχέση με όσες ανησύχησε ο Ζίβκοβιτς.

Το «φιλμ» της αναμέτρησης στο Ηράκλειο:

4′ Σουτ του Μίσιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.

11′ Αδύναμο πλασέ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

15′ Αδύναμο σουτ του Σεμέδο, ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε, στη συνέχεια έβγαλεμε το πόδι στο πλασέ του Φιγκεϊρέδο αν ο παίκτης του ΟΦΗ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

16′ Σουτ για του Ναμπί, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

17′ Μακρινό σουτ του Ναμπί, άστοχο.

22′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Σωτηρίου σε πλασέ του Λημνιού.

26′ Νέα εκπληκτική επέμβαση του Σωτηρίου σε κεφαλιά του Ελ Καντουρί.

33′ Σέντρα του Ναμπί, ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε.

36′ Πλασέ του Μπίσεσβαρ, απομάκρυνε ο Σωτηρίου.

40′ Σουτ του Μίσιτς, ο Γιαννούλης με προβολή έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

43′ Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και πέρασε κόρνερ.

56′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μίσιτς σούταρε μετά από πάσα του Λημνιού, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου.

58′ Σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα κόντραρε στον Ελ Καντουρί και κατέληξε κόρνερ.

61′ Άστοχο σουτ του Αουγκούστο.

64′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Λημνιού μετά από πάσα του Αουγκούστο, η μπάλα να φεύγει άουτ.

77′ Πλασέ του Ελ Καντουρί, η μπάλα πάνω στον Σωτηρίου.

80′ Ο Σωτηρίου σταμάτησε αρχικά και Μπίεσβαρ και στην εξέλιξη της φάσης τον Άκπομ.

82′ Μακρινό σουτ του Μάνου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

85′ Σουτ του Κοροβέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

92′ Σουτ του Άκπομ μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

Κίτρινες: Σεμέντο (19′), Μάτος (21′), Κοροβέσης (38′), Ελ Καντουρί (41′), Γιαννούλης Κ. (47′), Γιαννούλης (63′), Νέιρα (69′), Ίνγκασον (77′).

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης) – Απτόσογλου (Αθηνών), 4ος: Φωτιάς (Πέλλας)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Κ. Γιαννούλης, Κουτρουμπής (83′ Στάικος), Μαρινάκης, Μπράουν, Νέιρα, Ναμπί (73′ Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο, Τσιλιανίδης (83′ Φερέιρα).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, Δ. Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (78′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87′ Εσίτι), Σφιντέρσκι (73′ Άκπομ).

Πηγή: athlitiko.gr