«Διπλά» Αρη και Απόλλωνα στην εκκίνηση της 13ης αγωνιστικής

διπλά-αρη-και-απόλλωνα-στην-εκκίνησ-1152153

Με δύο «διπλά» ξεκίνησε η 13η αγωνιστική της Super League. Το πιο εμφατικό ανήκει στον Αρη, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Στο άλλο παιχνίδι, νικητής αναδείχτηκε ο Απόλλων σε βάρος του Παναιτωλικού.

ΟΦΗ-ΑΡΗΣ 0-3

Στο Ηράκλειο, ο ΟΦΗ είχε πολλές απουσίες και όπως αποδείχτηκε, έπαιξαν σημαντικό ρόλο… Ο πολύ ανεβασμένος φέτος, Αρης, δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Ηρακλείου. Οι «κίτρινοι» έθεσαν τις βάσεις για την νίκη χάρη στα δύο γκολ του Μπερτόλιο στο α’ ημίχρονο (29’ και 42’) ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ματίγια (76’). Ο ΟΦΗ ολοκληρώνει έτσι το 2020 με ήττα, στον αντίποδα ο Αρης ανεβαίνει προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας όπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό, ο οποίος την Κυριακή φιλοξενεί στο γήπεδο Καραϊσκάκη την ΑΕΛ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 0-1

Στο Αγρίνιο, ο Απόλλων κατάφερε να σημειώσει μια σημαντική νίκη σε βάρος του Παναιτωλικού με σκορ 1-0. Σκόρερ της αναμέτρησης στο 36ο λεπτό ο Μαρκ Φερνάντεθ.

Η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή και τη Δευτέρα. Στο πιο σημαντικό ματς, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Αναβολή αποφασίστηκε στο ματς που ήταν να γίνει στο Περιστέρι ανάμεσα σε Ατρόμητος-Λαμία λόγω του γεγονότος ότι η Λαμία ανακοίνωσε εννέα ποδοσφαιριστές που προσβλήθηκαν απ’ τον κορονοϊό…