«Χρυσές» ιστορικές στιγμές για τον Παγκόσμιο Χανιώτη Λιβανό – 2ος ο Τάλως ΑΝΕΚ LINES στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα | Photos

χρυσές-ιστορικές-στιγμές-για-τον-πα-920320

Με τον Παγκόσμιο Χανιώτη πρωταθλητή ποδηλασίας, Κώστα Λιβανό να συνεχίζει να γράφει… ιστορία στο άθλημα και σημαντικές σημαντικές διακρίσεις με συνολικά 6 μετάλλια την ομάδα του Τάλω ΑΝΕΚ LINES, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του Πανελληνίου πρωταθλήματος Πίστας (Άνδρες-Γυναίκες), όπου ο χανιώτικος σύλλογος κατέλαβε τη 2η θέση στους άνδρες και την 6η στις γυναίκες. Πρωταθλήτριες ομάδες αναδείχθηκαν οι Βόλος και Κρόνος Νίκαιας.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα Κρητικά σωματεία που μετείχαν στη διοργάνωση ο ΠΟΗ Κάστρο ήταν 6ος στους άνδρες και ο Π.Α.Σ. Ρεθύμνης Άτλας κατέλαβε την 5η θέση στις γυναίκες. 13ος ο ΑΟ Κύδων. Η διοργάνωση στο ποληλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τα χανιώτικα πεντάλ. Τον χορό των μεταλλίων άνοιξε η ομάδα των ανδρών με Σταυρακάκη, Πανηγυράκη, Κορτσιδάκη Μιχαλη και Μάριο να κάνουν τον δεύτερο χρόνο, με αλλαγή να μπαίνει ο Κοπανάκης Δημήτρης αντί του Σταυρακάκη, στον τελικό απέναντι στον Βόλο και να τερματίζουν δεύτεροι.Ο πρωταθλητής κόσμου στου εφήβους, Κώστας Λιβανός, αγωνιζόμενος για άλλη μια φορά στην ανδρική κατηγορία τερμάτισε 2ος πίσω από τον πολύπειρο Σωτήρη Μπρέτα του Βόλου, ενώ στον μικρό τελικό επίσης ο Βασίλης Μαυριγιαννακης  ηττήθηκε από έναν ακόμη έμπειρο ποδηλάτη του Βόλου, τον Ιωάννη Καλογερόπουλο Ιωάννη και κατετάγη 4ος.Στον τελικό του Σκρατς ο Πανηγυράκης Ιωαννης  τερμάτισε 4ος και ο Κορτσιδάκης Μιχ’αλης 9ος.

11b-Men’s Elite Keirin 1st Round Startlist

Ό,τι δεν κατάφερε όμως στην πρεμιέρα ο Λιβανός, το πέτυχε στην 2η ημέρα των αγώνων, όπου πραγματοποιώντας καλό χρόνο κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος στα 1.000 μέτρα ατομικής χρονομέτρησης με 1.02.8, γράφοντας ιστορία στα χρονικά του αθλήματος, ως ο νεότερος στα ελληνικά χρονικά, μόλις 17 ετών που κερδίζει στην κατηγορία ανδρών.

Εξαιρετικός και ο Σταυρακάκης Γιώργος με χρόνο 4.29.8 στα προκριματικά να τρέχει στον μικρό τελικό με τον Καρατσιβή και να κερδίζει την φανέλα του Πρωταθλητή Ελλάδος.

Στο ομαδικό σπριντ Λιβανός, Μαυριγιαννάκης, Χατζηαγγελάκης προκρίθηκαν στον τελικό το πρωί. Το απόγευμα με αλλαγή του Λιβανού με το Ζιάκα η ομάδα μας τερμάτισε 2η κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.