Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! Νίκη με 30 πόντους διαφορά για τα κορίτσια του ΟΑΧ

ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-νίκη-με-1002556

Η ανωτερότητα που έχει ο ΟΑΧ απέναντι σε όλες τις ομάδες της Α1, πλην του πρωτοπόρου Ολυμπιακού, επιβεβαιώθηκε την Κυριακή το μεσημέρι στον αγώνα απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Τα κορίτσια της χανιώτικης ομάδας καθάρισαν εύκολα τις αντιπάλους τους, με σκορ 87-57, μια διαφορά που δηλώνει το επίπεδο τους σε σχέση με μια ομάδα, που είναι στην έκτη θέση της βαθμολογίας…

Το σημαντικό είναι ότι ο προπονητής, Σταύρος Νανάκος, δοθείσης της ευκαιρίας, χρησιμοποίησε τις νεαρές παίκτριες, οι οποίες πήραν έτσι μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Ουσιαστικά, το παιχνίδι ξεκαθάρισε πολύ γρήγορα, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-11, μια διαφορά που παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και στο τέλος του ημιχρόνου (58-20).

Πρώτη σκόρερ για την χανιώτικη ομάδα αναδείχθηκε η Αγγελική Βιντσιλαίου με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε η Αμερικανίδα, Μιράντα Ντράμοντ με 14.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΟΑΧ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 38-11, 58-20, 68-42, 87-57

Ο.Α. Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Θεοδοσουλάκη 6, Λίτσι 7, Βιντσιλαίου Αγγ. 19 (3 κλεψίματα), Ψυχογιού 11 (3), Μπιν 2, Δασκουλίδου 2, Ντράμοντ 14 (2), Μπουθ 10 (5 ριμπ., 3 κοψίματα), Βιντσιλαίου Στ. 10 (11 ριμπ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Παπαδάκη 6 (2)

Εσπερίδες Καλλιθέας (Θωμάς Σκληρός): Γκιλ 4, Παπαιωάννου, Εμμανουηλίδου, Δανούση 2, Λουκάτου 14 (2), Ακλ 18 (1), Πατεράκη 18, Μάιζ 1