Πρεμιέρα στο Grand Prix στίβου με τρία μετάλλια και δύο νέα πανελλήνια ρεκόρ για τους αθλητές ΑμεΑ

πρεμιέρα-στο-grand-prix-στίβου-με-τρία-μετάλλι-1462666

Τρία μετάλλια, ένα χρυσό και δύο ασημένια, αλλά και δύο νέα Πανελλήνια ρεκόρ, σημάδεψαν την ελληνική παρουσία στην πρεμιέρα του Grand Prix στίβου που διεξάγεται στο Παρίσι. Την πρώτη θέση στα 100μ. Τ11, κατέκτησε ο Θανάσης Γκαβέλας, ενώ στα 100μ. Τ35, ο Αναστάσιος Βουγιουκλίδης ήταν δεύτερος. Το ασημένιο μετάλλιο στη σφαίρα F20, με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ, κατέκτησε η Ζωή Μαντούδη, ενώ ο Γιώργος Ανυφαντής σημείωσε νέο εθνικό ρεκόρ στα 100μ. Τ63.

Πρόβα… χρυσού ενόψει «Παρίσι 2024»

Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Τόκιο, Θανάσης Γκαβέλας, με guide τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, πήρε την πρόκριση για τον τελικό των 100μ. Τ11 με 11.08, όπου εκεί βελτίωσε ακόμη περισσότερο την επίδοσή του (11.00) καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση.

Ο Αναστάσιος Βουγιουκλίδης με 14.43 ήταν δεύτερος στα 100μ. Τ35, όπως και η Ζωή Μαντούδη στη σφαίρα F20. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε επίδοση 13.55μ. που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε η ίδια με 13.47μ. από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στον ίδιο τελικό, η Βαλασία Κυργιοβανάκη κατέλαβε την 8η θέση με 11.00μ.

Παράλληλα, πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ. Τ63, σημείωσε ο Γιώργος Ανυφαντής. Το χρονόμετρο έγραψε 14.29, ενώ το προηγούμενο δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 14.32 από το 2019 στο Σχηματάρι.