Πρεμιέρα στα… φιλικά με νίκη για τα Χανιά

πρεμιέρα-στα-φιλικά-με-νίκη-για-τα-χαν-1103718

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της όσον αφορά τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας η ομάδα μας, επικρατώντας στο γήπεδο Πτολεμαΐδας του Μακεδονικού Φούφα με 2-1.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στο δεύτερο ο Κάσσος – που από δεξί μπακ μετατοπίστηκε στην κορυφή της επίθεσης – εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα και άνοιξε το σκορ στο 50′ και δύο λεπτά μετά από δική του ενέργεια η μπάλα χτύπησε στον Πυρίτσαους και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του αρχηγού τους Τοπάλη στο 75.

Οι φάσεις του αγώνα

7′ Σουτ του Τοπάλη ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε.

13′ Σουτ του Βρεττού άουτ.

16′ Σουτ του Τοπάλη ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε.

40′ Σουτ του Παναγιωτούδη κοντράρει σε αμυνόμενο και ο Δημητριάδης μπλοκάρει.

48′ Ο Σερσέμης διώχνει στη γραμμή το πλασέ του Βρεττού μετά από γύρισμα του Κάσσου και στη συνέχεια το σουτ του Δημητριάδη σταματάει σε σώματα.

50′ ΓΚΟΛ: Ο Κάσσος εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα και με πλασέ σκοράρει (0-1).

52′ ΓΚΟΛ: Από προσπάθεια του Κάσσου και κόντρα στον Πυρίτσαους η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 0-2.

61′ Στρώσιμο του Κάσσου στον Πλέγα, σουτ άουτ.

74′ Σουτ του Χαραλαμπίδη απέκρουσε ο νεαρός Τριανραφυλλάκης.

75′ ΓΚΟΛ: Ο Τοπάλης με πέναλτι που δόθηκε για μαρκάρισμα στον Σπανδωνίδη μειώνει σε 1-2.

78′ Κόρνερ του Δημητριάδη κεφαλιά του Λάμτσε άουτ.

79′ Ευκαιρία με τον νεαρό Καστανοπουλάκη το σουτ του καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Βοηθοί: Πραχάλης – Σάκος (Κοζάνης)

Μακεδονικός Φούφα (Νίκος Κατακαλίδης): Δημητριάδης (85′ Μήτκας), Σιδηρόπουλος, Κοντογουλίδης (60′ Χαραλαμπίδης), Σπανδωνίδης (85′ Μαντζόπουλος), Πυρίτσαους (78′ Τζουβάρας), Αμαραντίδης (85′ Τσολάκης), Μπακάλης, Σερσέμης (67′ Σωτηριάδης), Χάιτας (73′ Καραβίτης), Τοπάλης, Μαυροματίδης (85′ Μητσόπουλος).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιαδης): Κουτζαβασίλης (42′ Λαμπίρης), Κάσσος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Γιάκος, Μυφτάρι, Βρεττός, Διαμαντόπουλος (α’ ημίχρονο)

Λαμπίρης (70′ Τριανταφυλλάκης), Αναστασόπουλος, Ανδρέου (65′ Λάμτσε), Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (65′ Κεχαγιάς), Πλέγας, Καρτσαμπάς, Μπερντίος, Δημητριάδης, Βρεττός (77′ Καστανοπουλάκης), Κάσσος (β’ ημίχρονο)