Ολυμπιακοί Αγώνες: «Βούλιαξε» τους Ιάπωνες και «σφράγισε» την πρόκριση η Εθνική ανδρών

ολυμπιακοί-αγώνες-βούλιαξε-τους-ιά-1258692

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην υδατοσφαίριση ανδρών, παρέμεινε αήττητο για τρίτο σερί ματς, κερδίζοντας τους διοργανωτές με 10-9, για τον πρώτο όμιλο του προκαταρκτικού γύρου.

Ελλάδα και Ιαπωνία, πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο πρώτο 16λεπτο τους ματς (5-5 ημίχρονο). Στο τρίτο οκτάλεπτο η σπουδαία άμυνα και ο Ζερδεβάς (απέτρεψε βέβαιο γκολ με διπλή αποβολή), έδωσαν προβάδισμα ενός τέρματος, για να έρθει το τέταρτο οκτάλεπτο και η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να κρατήσει με «νύχια και με δόντια» αυτό το προβάδισμα, και να πετύχει την δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες.

Οι Έλληνες πολίστες έτσι, μετά τις σπουδαίες εμφανίσεις κόντρα στα φαβορί για μετάλλιο, Ουγγαρία (10-9) και Ιταλία (6-6), εξασφάλισαν την πρόκριση για τα προημιτελικά, αφού μοιράζονται την πρώτη θέση με την γείτονα χώρα, έχοντας πέντε βαθμούς.

Ο όμιλος της Εθνικής:

Όμιλος Α΄(Αγώνες, βαθμοί, νίκες, ισοπαλίες, ήττες, γκολ υπέρ, γκολ κατά, διαφορά)

1.Ελλάδα 3 5 2 1 0 26 24 2

2.Ιταλία 3 5 2 1 0 39 19 20

3.Ουγγαρία 3 4 2 0 1 48 22 26

4.Ηνωμένες Πολιτείες 3 4 2 0 1 46 28 18

5.Ιαπωνία 3 0 0 0 3 32 40 -8

6.Νότια Αφρική 3 0 0 0 3 6 64 -58

Το πρόγραμμα πριν τα προημιτελικά: Σάββατο (31/01, 13:50) Ελλάδα – Νότιος Αφρική, Δευτέρα (02/08, 05:30), Ελλάδα – Αμερική.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 5-5, 7-6, 10-9

Ελλάδα: Κωνσταντίνος Μουρίκης (1), Μάριος Καπότσης (3), Άγγελος Βλαχόπουλος, Κωνσταντίνος Γεννηδουνιάς (3), Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γεώργιος Δερβίσης, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Χριστόδουλος Κολόμβος (1), Δημήτριος Σκουμπάκης (1), Στυλιανός Αργυρόπουλος (1), Γιάννης Φουντούλης, Εμμανουήλ Ζερδεβάς

Ιαπωνία: Μιτσούρου Τακάτα, Τόι Σουζούκι, Ατσούσι Αράι (2), Χαρουκιιράριο Κόπου, Τακούμα Γιοσίντα (2), Κέιγκο Οκάουα, Μιτσουάκι Σίγκα, Κέντα Αράκι (1), Γιουσούκε Σιμίζου, Σεϊγιά Αντάτσι (2), Γιουσούκε Ινάμπα (2), Κατσουγιούκι Ταναμούρα