Ο ΟΦΗ «κατάπιε» 3-1 τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ

ο-οφη-κατάπιε-3-1-τον-παναθηναϊκό-μέσα-916288

Εκπληκτική η Κρητική ομάδα, ιδιαίτερα στην 1η ώρα του αγώνα της Super League στο ΟΑΚΑ, πέτυχε τέσσερα τέρματα (μέτρησαν τα τρία), είχε δοκάρι και ορισμένες πολύ καλές στιγμές ακόμη σε μία πληρέστατη εμφάνιση σε όλες τις γραμμές.

Το «φιλμ» της αναμέτρησης:

2′ Κάθετη πάσα του Ζαχίντ προς τον Μακέντα, βγήκε έγκαιρα πρόλαβε και μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

5′ Ο Σωτηρίου έδιωξε τη μπάλα προ της τελικής γραμμής υπό την πίεση του Μακέντα.

7′ ΔΟΚΑΡΙ. Η πρώτη ευκαιρία του ΟΦΗ. Το μακρινό σουτ του Ναμπί σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Διούδη, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης μπλόκαρε τη μπάλα.

12′ Νέο σουτ του Ναμπί, εκτός περιοχής, αρκετά άστοχο.

15′ Ο Κολοβός σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη.

26′ Πλασέ του Ναμπί, μακριά όμως από την εστία του Διούδη.

29′ Σέντρα του Γιόχανσον, ο Μακέντα δεν προλαβαίνει να βάλει το κεφάλι του.

30′ Αντεπίθεση του ΟΦΗ, ο Μάνος απέναντι στον Διούδη υπό την πίεση του Νούνες, σούταρε άστοχα.

33′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μάνος άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ μετά από πάσα του Τσιλιανίδη. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR, είδε ότι ο αμυντικός του ΟΦΗ καλυπτόταν και μέτρησε το γκολ.

38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, άουτ η μπάλα.

43′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Γιαννούλης σκοράρει μετά από εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μακέντα. Και πάλι χρειάστηκε η χρήση του VAR.

47′ Σουτ του Κουρμπέλη, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σωτηρίου.

49′ ΓΚΟΛ 0-2. Νέα αντεπίθεση του ΟΦΗ, ο Μάνος σκόραρε. Το τέρμα δεν μέτρησε αρχικά, λόγω υπόδειξης του σκόρερ ως οφσάιντ, αλλά μετά τη χρήση του VAR φάνηκε ότι ο Μάνος καλυπτόταν από τον Πούγγουρα στο ξεκίνημα της φάσης και το τέρμα μέτρησε.

58′ ΓΚΟΛ 0-3. Αυτή τη φορά ο Μάνος μετατράπηκε από σκόρερ σε δημιουργό, εκμεταλλευόμενος το σοβαρό λάθος του Νούνες και ο Τσιλιανίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 υπέρ του ΟΦΗ.

65′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Οι «πράσινοι» σκόραραν με τον Δώνη, αλλά το τέρμα δεν μετράει (μετά από χρήση του VAR) καθώς έχει καταλογιστεί κόρνερ στην αρχή της φάσης.

67′ Ο Αζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Δώνη, η μπάλα πέρασε άουτ.

83′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, με τον Μαρινάκη να κρατάει τον Περέα εντός περιοχής.

85′ ΓΚΟΛ 1-3. Εύστοχη η εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα (στην αριστερή πλευρά του Σωτηρίου που έπεσε σωστά) και ο Παναθηναϊκός μείωσε το σκορ.

94′ Σέντρα του Μολό από τα αριστερά, ο Σωτηρίου μπλόκαρε εύκολα.

98′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κουρμπέλη για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοροβέση. Κι εδώ χρειάστηκε VAR.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής) – Ζήρδας (Αθηνών)

4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες κάρτες: Πούγγουρας (24′), Νέιρα (38′), Κολοβός (41′), Ινσούα (53′), Δώνης (62′), Σωτηρίου (68′), Γιόχανσον (78′), Μακέντα (86′).

Κόκκινη: Κουρμπέλης (99′)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρα, Νούνες (60′ Μολό), Ινσούα, Κουρμπέλης, Ζαχίντ, Δώνης, Κολοβός (70′ Περέα), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (46′ Μπουζούκης).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης (78′ Μπράουν), Νάστος, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέδο, Ναμπί (86′ Σακόρ), Τσιλιανίδης, Μάνος (90′ Φιγκερέιδο).

Πηγή: athlitiko.gr