Νέα μεγάλη νίκη τα κορίτσια του ΟΑΧ! Επιβλήθηκαν και του Κρόνου

νέα-μεγάλη-νίκη-τα-κορίτσια-του-οαχ-επι-943605

Η εκπληκτική πορεία για τον ΟΑΧ συνεχίζεται, καθώς αυτή τη φορά τα κορίτσια του Σταύρου Νανάκου κατάφεραν να επιβληθούν του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με σκορ 86-63 στον αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1.

Μάλιστα, σε συνδυασμό με τα συνολικά αποτελέσματα της αγωνιστικής και ειδικότερα την ήττα του Παναθηναϊκού, ο ΟΑΧ βρίσκεται πλέον μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας πίσω από τον πρωτοπόρο, Ολυμπιακό.

Ο ΟΑΧ κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και ουσιαστικά να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα που έχει σαν ομάδα κόντρα στον Κρόνο και μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο να συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τα κορίτσια των γηπεδούχων, αλλά από το δεύτερη περίοδο και μετά, η διάφορα… πέταξε, αυξάνοντας με γεωμετρική πρόοδο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου έκανε ένα σπουδαίο παιχνίδι σκοράροντας 24 πόντους, ενώ «εγγύηση» και πάλι ήταν η Ντράμοντ που πέτυχε 26 πόντους.

Απομένει ένα ακόμα παιχνίδι πριν το τέλος του 2019 για τον ΟΑΧ, την επόμενη αγωνιστική απέναντι στον ουραγό, ΚΑΟ Μελισσίων.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-48, 40-69, 63-86

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παρθένα Νικολαΐδου): Τζανετάτου 2, Μποσγανά 9 (2), Τζόνσον 12 (1), Κασάπογλου 2, Τσιχλάκη 12 (2), Τζανέτου, Γρηγοροπούλου 3, Γασπαράτου 2, Τσαγκαροπούλου 2, Κάμπελ 17, Σμιθ 2.

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Μπιν 8 (9 ριμπ., 6 ασ.), Θεοδοσουλάκη, Α. Βιντσιλαίου 24 (8/10 β., 8/12 διπ., 6 ριμπ., 3 ασ., 3 κλ.), Ψυχογιού 6 (2 τρ., 3 κλ.), Λίτσι 7 (1), Παπαδάκη, Δασκουλίδου 2, Στ. Βιντσιλαίου 6 (12 ριμπ., 7 ασ., 6 κλ., 2 κοψ.), Ντράμοντ 26 (4), Μπουθ 7 (1).

Στοιχεία: athlitiko.gr