«Μπλόκο» του Εργοτέλη στα Χανιά – Με ισοπαλία έληξε το ματς

μπλόκο-του-εργοτέλη-στα-χανιά-με-ισ-1413186

Τα Χανιά έπεσαν πάνω στο «μπλόκο» του Εργοτέλη (0-0), δεν μπόρεσαν να «ξορκίσουν τον κακό δαίμονα» και το όνειρο… απομακρύνεται.

Η ηρακλειώτικη ομάδα προερχόμενη από δύο σερί ήττες τα… έδωσε όλα στα Περιβόλια για το θετικό αποτέλεσμα, καταφέρνοντας να συνεχίσει τη θετική παράδοση.

Τα Χανιά απείλησαν στο 7’ με τον Μπαΐροβιτς και είχαν καλή στιγμή και στο 21’ με τον Τσέλιο να βρίσκει την μπάλα και να τη στέλνει κόρνερ σε γυριστό σουτ του Βάρκα.

Στο 31’ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε θέση βολής από εξαιρετική μπαλιά του Βασιλόγιαννη αλλά ο Σαρρής «του πήρε την μπουκιά από το στόμα».

Από την άλλη ο Εργοτέλης έφτασε αρκετές φορές κοντά στην περιοχή των Χανίων δημιουργώντας κάποιες προϋποθέσεις αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στον “στόχο” στα σουτ που επιχείρησε ο Βουτσάς και στις στατικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Σαρρή.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τα Χανιά άγγιξαν το γκολ με το δοκάρι του Μπαΐροβιτς, πίεσαν αρκετά έχοντας την κατοχή ως το τέλος αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους. Η χανιώτικη ομάδα φωνάζει για πέναλτι στο μαρκάρισμα πάνω στον Βάρκα από τον Κατσούρι στο 59’.

Οι φάσεις του αγώνα

2’ Σέντρα του Κωστανάσιου ο Κόνραντ μπαίνει στην περιοχή αλλά χάνει την ισορροπία του και δεν μπορεί να σουτάρει.

7’ Πρώτη καλή στιγμή, από ενέργεια και σέντρα του Βάρκα ο Μπαΐροβιτς με πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα άουτ.

8’ Σουτ του Βουτσά κοντράρει στον Παναγιωτούδη και καταλήγει κόρνερ.

9’ Από το κόρνερ του Νεράλ η κεφαλιά του Σαρρή καταλήγει άουτ.

9’ Σέντρα του Καψάλη ο Μπαΐροβιτς βρίσκει την μπάλα με τον ώμο και ο Τσέλιος μπλοκάρει.

18’ Σουτ του Βουτσά ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.

21’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη γυριστό σουτ του Βάρκα ο Τσέλιος βρίσκει την μπάλα και τη στέλνει κόρνερ.

22’ Σουτ του Μπαΐροβιτς διαμαρτυρίες για χέρι του Σαρρή.

25’ Σουτ του Κοκκίνη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο

Κουτζαβασίλης.

31’ Εξαιρετική μπαλιά του Βασιλόγιαννη ο Βάρκας έτοιμος να πλασάρει κόβεται την τελευταία στιγμή από τον Σαρρή.

34’ Σουτ του Βουτσά βάζει την κόντρα ο Βασιλόγιαννης και η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Το κόρνερ εκτελεί ο Σερβιλάκης και η κεφαλιά του Σαρρή καταλήγει ψηλά πάνω από την εστία.

42’ Σουτ του Νεράλ μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

49’ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Κογιέτε ο Μπαΐροβιτς με πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

58’ Σέντρα του Βάρκα συρτό σουτ του Μπαΐροβιτς μπλοκάρει ο Τσέλιος

59’ Πάσα του Τριανταφυλλάκου ο Βάρκας πέφτει υπό την πίεση του Κατσούρι, έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι.

65’ Από διώξιμο του Αμπντουλαχί το σουτ του Βασιλόγιαννη καταλήγει άουτ.

71’ Σέντρα του Κογιέτε κεφαλιά του Παντεκίδη μπλοκάρει ο Τσέλιος.

76’ Σουτ του Αμπντουλαχί μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

81’ Μπαλιά του Βασιλόγιαννη ο Τσέλιος πέφτει στα πόδια του Μπαΐροβιτς και μπλοκάρει.

86’ Επικίνδυνο γύρισμα του Ντουμάνη διώχνει δύσκολα ο Κουτζαβασίλης.

87’ Σέντρα του Αλεξάκη κεφαλιά του Κουτάντου μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

89’ Φάουλ του Μπαΐροβιτς άουτ.

Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)Βοηθοί: Σταύρογλου – Τσολακίδης (Αθηνών)

4ος διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Βάρκας (60’)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης, Πατάπης, Παντεκίδης, Κογιέτε, Βασιλακάκης (63’ Παράνο), Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης (89’ Α. Κόλα), Μπαΐροβιτς, Βάρκας (63’ Κολλάς).

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρι (65’ Ντουμάνης), Σερβιλάκης, Ε. Κόλα, Σαρρής, Νεράλ (56’ Αμπντουλαχί), Πέιος, Βουτσάς (79’ Αλεξάκης), Κωστανάσιος (65’ Κουτάντος), Κοκκίνης (79’ Πατρινός), Κόνραντ.