Κορυφαίοι Πρωταθλητές Πετανκ από την Ελβετία σάρωσαν τα Μετάλλια στο 14ο Διεθνές Τουρνουά Πετανκ Χανίων

κορυφαίοι-πρωταθλητές-πετανκ-από-την-1532982

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιηθήκαν το τριήμερο διεθνές σεμινάριο προπονητικής πετάνκ, το οποίο έλαβε μέρος στις 19-21 Σεπτεμβρίου 2022, και το 14ο διεθνές τουρνουά Πετάνκ “Chania Petanque Festival 2022” Χανίων που έγινε το περασμένο εβδομάδα στις 22-25 Σεπτέμβριου, στους Αγίους Αποστόλους Χανίων.

Η διοργάνωση ανέλαβε ο Σύλλογος Πετάνκ Χανίων σε συνεργασία με τον διεθνής πρωταθλητής και εκπαιδευτής πετανκ κ. Remy Galleau από την εταιρεία Boulenciel της Ιταλίας.

Είναι πρώτη φορά που το πάρκο γέμισε με πάνω από 60 λάτρεις του αθλήματος με κορυφαίους πρωτάτες παίκτες από όλο τον κόσμο, ειδικά από το Μόναχο, Γαλλία, Ελβετία, Γερμανία, Σουηδία, Δανία, Καραϊβική, Ιταλία, Ιρλανδία και Αγγλία.

Στο 14ο διεθνές τουρνουά Chania Petanque Festival συμμετείχαν 36 παίκτες στην κατηγορία « Τιρ ντε πρεσιζιον ή βολή ακριβείας», 30 ομάδες στην κατηγορία «ομαδικό ντουμπλετες», και 20 ομάδες στην κατηγορία «ομαδικό τριπλέτες», με παρουσίες παικτών από την υπόλοιπη Ελλάδα και, κυρίως από τον εξωτερικό.

Οι συμμετέχοντες είναι όλοι με αθλητικά δελτία από τις ομοσπονδίες αναγνωρισμένες από την παγκόσμια ομοσπονδία εδαφοσφαίρισης FIPJP (Federation Internationale de Petanque et du Jeu Provençale. Για την Ελλάδα, ο κ. Ιωάννη Γιακουμής πρόεδρος της Ομοσπονδία Συλλόγων Εδαφοσφαίρισης Ελλάδος – Hellenic Petanque Clubs Federation,, η οποία είναι αναγνωρισμένη από τον FIPJP τίμησε το γεγονός με την παρουσία του στο τουρνουά.

Στην κατηγορία «τιρ ντε πρεσιζιον- βολή ακριβείας» που έγινε την Πέμπτη 22/ 09/ 2022

-την πρώτη θέση κατέκτησε ο Tanguy Penin, από το Σύλλογο Πετάνκ «Boulenciel Suisse Team Sport Pétanque Carouge»,

-την δεύτερη θέση κατέκτησε o Αlexis Darcq από το Σύλλογο Πετάνκ «Boulenciel Suisse Team Sport Pétanque Carouge», και

-την τρίτη θέση κατέκτησε o Remy Galleau από το Σύλλογο Πετάνκ «Boulenciel Suisse Team Sport Pétanque Carouge»

Στην κατηγορία «ομαδικό ντουμπλέτες» που έγινε την Παρασκεύη 23/ 09/ 2022

-την πρώτη θέση κατέκτησε η ομάδα του Dominique Viguier και Nicole από το το Σύλλογο Πετάνκ Μόχανο.

-την δεύτερη θέση κατέκτησε η ομάδα του Αlexis Darcq και Tanguy Penin από το Σύλλογο Πετάνκ boulenciel Μόναχο.

-την τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα του Germain, Dufaitre, και Beanssaya από το Σύλλογο Πετάνκ Γαλλίας.

Στην κατηγορία «ομαδικό τριπλέτες» που έγινε το σαββατοκύριακο 24 & 25, 2022:

-την πρώτη θέση κατέκτησε η ομάδα με τον Foussi, Pozo και Nicole από το Σύλλογο πετάνκ Χανίων Γαλλίας.

-την δεύτερη θέση κατέκτησε -την τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα με τον η ομάδα με τον Dominique Viguier, Alexis Darcq και Tanguy Penin. από το Σύλλογο Πετάνκ Ελβετίας,

-την τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα της Pascale Montorio, Steve Farges, Benjamin Brd, Ange Peccolo, από το Σύλλογο πετάνκ Γαλλίας και της Καραιβικής.

Η ομάδα των Χανίων με τον Ιωάννη Αποστολάκη, Peter Ward, και Νίκος Ψαρουδάκης κατάφεραν να βρίσκονται στην 8 θέση στις τριπλέτες, ενώ ο Γιώργος Νικολάράκης έφτασε στον τελικό με τον Tangy Penin και Pascale Montorio στην κατηγορία των “Melee”.