Ήττα στις λεπτομέρειες ο ΑΟΚ Χανιά στη Χαλκίδα

ήττα-στις-λεπτομέρειες-ο-αοκ-χανιά-στη-971964

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις, ο ΑΟΚ Χανιά, ηττήθηκε με σκορ 65-64 στην έδρα της Χαλκίδας, δείχνοντας ότι το μέλλον του ανήκει. Άλλωστε, η Χαλκίδα είναι ομάδα που πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού στη Γ’ Εθνική και σίγουρα είναι πολύ δυνατή.

Ο ΑΟΚ έχασε πραγματικά στις λεπτομέρειες, σπαταλώντας δυο επιθέσεις στα τελευταία 22 δευτερόλεπτα αρχικά με τον Ζανιδάκη και στο τέλος με τον Κιγμέτογλου.

Ο αγώνας αποδείχτηκε από την αρχή ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα πάντα, όμως, με βραχεία κεφαλή. Χαρακτηριστικό αυτoύ το 22-22 της α’ περιόδου, το 36-37 της β’ και το 56-53 της γ’.

Τελική νικήτρια η Χαλκίδα που είδε, πάντως τον προπονητή της, Λευτέρη Καλογήρου, ν’ αποβάλλεται με δυο τεχνικές ποινές στα μισά της β’ περιόδου και τον αγώνα να διακόπτεται για 25 περίπου λεπτά και τους διαιτητές να απειλούν ακόμα και με διακοπή! Το φύλλο αγώνα θα δείξει κατά πόσον οι γηπεδούχοι κινδυνεύουν περαιτέρω.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι για τη χανιώτικη ομάδα για το 2019 με τους Χανιώτες πάντως μετά από ολιγοήμερες διακοπές να επιστρέφουν στο γήπεδο πριν εκπνεύσει το έτοςμ καθώς από τις 5 Ιανουαρίου ακολουθούν τρεις εξαιρετικά σημαντικές αναμετρήσεις με τους (επίσης) πρωτοπόρους, Κρόνο και Αργοναύτη εντός έδρας και Ζωγράφου εκτός για να ολοκληρωθεί ο α’ γύρος…

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 36-37, 56-53, 65-64

ΑΚ Χαλκίδας (Λευτέρης Καλογήρου): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 5 (1), Παπάδης 16 (4), Στεφάνου 14 (4), Κατσούλας 12 (1), Σταθόπουλος Ευστ., Σταθόπουλος Δ., Μητσιμπόνας 9 (1), Γεωργιάδης 4, Λούκας 3 (1), Σιδέρης 2, Φραγκούλης.

ΑΟΚ Χανιά (Χρήστος Παπανικολάου): Κελεσίδης 7 (1), Ιωακειμίδης 7, Αλεξίου, Προβατινάκης, Ζανιδάκης 10 (2), Κάβουρας, Κατράνας 8 (2), Μηντζαρίδης 6, Κιγμέτογλου 12, Αδοντάκης 8, Σκαμνάκης, Κουρουμούσης