Ήττα σοκ και αποκλεισμός στο Κύπελλο για τα Χανιά

ήττα-σοκ-και-αποκλεισμός-στο-κύπελλο-γ-928287

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τα Χανιά, καθώς η νέα ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από την Καβάλα στο γήπεδο «Ανθή Καραγιάννη».

Το παιχνίδι διεξήχθη την Τετάρτη το απόγευμα, με την Καβάλα να αιφνιδιάζει τα Χανιά, καθώς κατάφερε να σκοράρει και τα δύο γκολ στο α’ ημίχρονο. Το 1-0 σημειώθηκε στο 19ο λεπτό σε μια περιπετειώδη φάση, όταν μετά από φάουλ του Θωμαΐδη, ακολούθησε η προβολή του Μαρκόπουλου, ο Σωτηράκος προσπάθησε να διώξει, η μπάλα βρήκε στον Γρομητσάρη και ο α’ βοηθός έδειξε σέντρα εν μέσω διαμαρτυριών από τους παίκτες των Χανίων…

Οσον αφορά το 2-0 ακολούθησε στο 32’ μετά από σέντρα του Βόσαλικ και κεφαλιά του Καθάριου.

Τα Χανιά ουσιαστικά δεν είχαν την ανάλογη εμφάνιση έτσι ώστε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο και ειδικότερα να μπορέσουν ν’ ανατρέψουν το σκορ και να φτάσουν στην πρόκριση.

Από κει και πέρα, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται πλέον στο πρωτάθλημα και στο πρώτο ματς που ακολουθεί απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, παιχνίδι που θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή στις 4 το απόγευμα στην Καλαμαριά.

Οι φάσεις του αγώνα

4′ Σουτ του Μαρκόπουλου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

11′ Φάουλ του Καθάριου προβολή του Μαρκόπουλου μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

14′ Φάουλ του Λεοζίνιο κεφαλιά του Κουσκουνά μπλόκαρε ο Δήμιζας.

16′ Πρώτη καλή στιγμή για το 0-1. Σέντρα του Κουσκουνά σουτ του Πάνου ο Δήμιζας βρήκε την μπάλα και απέτρεψε το γκολ (κόρνερ).
19′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Θωμαΐδη φάση διαρκείας στην περιοχή, προβολή του Μαρκόπουλου ο Σωτηράκος προσπάθησε να διώξει η μπάλα βρήκε στον Γρομητσάρη και ο α’ βοηθός δείχνει σέντρα εν μέσω διαμαρτυριών από τους παίκτες των Χανίων.
32′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Βόσαλικ κεφαλιά του Καθάριου για 2-0.

38′ Σέντρα του Μαϊνδανού κεφαλιά του Καθάριου άουτ.

42′ Σέντρα του Μαϊνδανού κεφαλιά του Γαβριηλίδη η μπάλα ψηλά άουτ.

51′ Σέντρα του Ουνγιαλίδη ο Δήμιζας δε συγκράτησε την μπάλα, κεφαλιά του Πάνου ο Βόσαλικ απομακρύνει.

65′ Αδύναμο σουτ του Κουσκουνά μπλόκαρε ο Δήμιζας.

67′ Σέντρα του Μαϊνδανού κεφαλιά του Βόσαλικ άουτ.

68′ Σέντρα του Αρναρέλλη κεφαλιά του Βρεττού η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία.

75′ Σουτ του Βρεττού απέκρουσε ο Δήμιζας.

78′ Σέντρα του Μαϊνδανού κεφαλιά του Ορφανίδη ψηλά άουτ.

85′ Γύρισμα του Καζαντζίδη προβολή του Παυλίδη η μπάλα παράλληλα από την εστία.

86′ Σέντρα του Δημητριάδη εξ επαφής κεφαλιά του Γρομητσάρη η μπάλα άουτ.

90+1′ Φάουλ του Δημητριάδη από κοντά ο Αρναρέλλης σούταρε άουτ.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας). Βοηθοί: Τοροσιάδης – Νταβέλας (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Αρναρέλλης (17′), Κουσκουνάς (26′), Λεοζίνιο (31′), Γαβριηλίδης (33′), Μαΐνδανός (72′), Βρεττός (76′), Παπαστεριανός (79′), Δημητριάδης (81′), Καζαντζίδης (83′)
Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Παπαστεριανός, Στίκας, Θωμαΐδης (73′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ, Καθάριος (45′ λ.τρ. Μελισσόπουλος), Μαρκόπουλος (27′ λ.τρ. Παυλίδης).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος (46′ Τζιώρας), Πάνος, Μουμίν, Παναγιωτούδης (65′ Βρεττός), Ουνγιαλίδης, Λεοζίνιο (46′ Δημητριάδης), Κουσκουνάς, Αρναρέλλης.