EuroLeague: O Oλυμπιακός κόντρα στη Ζαλγκίρις, δοκιμασία του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη

euroleague-o-oλυμπιακός-κόντρα-στη-ζαλγκίρις-δοκ-1298932

Κάτι σαν double header «αιωνίων». Με μία ώρα διαφορά στο τζάμπολ του, ο Ολυμπιακός (2-1) και ο Παναθηναϊκός (1-2) ολοκληρώνουν την πρώτη διπλή εβδομάδα της EuroLeague κόντρα σε Ζαλγκίρις (0-3) και Ρεάλ Μαδρίτης (2-1), αντίστοιχα.

«Το ματς με τη Ζαλγκίρις θα δείξει μέχρι που μπορεί να φτάσει η ομάδα φέτος», διαπίστωσε ο Κώστας Σλούκας, ενόψει της αναμέτρηση με τους Λιθουανούς του Γιούρι Ζντοβτς, μία εκ των τριών ομάδων που δεν έχουν νίκη ακόμα.

Ο Ολυμπιακός προέρχεται απ’ την ήττα στη Βαρκελώνη, στο τελευταίο σουτ, στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται από την αρχή της εβδομάδας στην Ισπανία. Πρώτα στη Βιτόρια και μετά στη Μαδρίτη. Κόντρα στην Μπασκόνια το ματς χάθηκε στις λεπτομέρειες (81-79) και οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν θέλουν να γυρίσουν στην Αθήνα με άδεια χέρια.