Επιστρέφει με νέα νίκη στην Α1 ο ΟΑΧ ear plus

επιστρέφει-με-νέα-νίκη-στην-α1-ο-οαχ-ear-plus-1321563

Με νίκη επιστρέφει στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών η ομάδα μπάσκετ του ΟΑΧ ear plus. Το συγκρότημα του Θάνου Σόφτση κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της Νίκης Λευκάδας, κερδίζοντας με 70-62 στην επανέναρξη της Α1.

Με την Κριστίνα Κινγκ να πραγματοποιεί το ντεμπούτο της με την φανέλα του ΟΑΧ, σημειώνοντας 18 πόντους, ο ΟΑΧ ear plus δεν είχε πρόβλημα ουσιαστικά να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Εχοντας μάλιστα για συνοδοιπόρο τη Βικτώρια Χάρις που έκανε πολύ καλό παιχνίδι, σημειώνοντας 22 πόντους, αλλά και την Αντελα Ντέλιτς που σημείωσε 15, η χανιώτικη ομάδα επιβεβαιώνει έτσι τις μεγάλες της δυνατότητες, ελπίζοντας σε μια ανάλογη συνέχεια.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΟΑΧ ear plus να παίρνει μια σεβαστή διαφορά στο σκορ και να προηγείται με 24-12, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-31 για τις γηπεδούχες. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά κυμαινόταν κοντά στους 10 πόντους για τον ΟΑΧ ear plus, με συνέπεια, το σκορ να “κλειδώσει” στο τελικό 70-62.

Για τη Νίκη Λευκάδας, η Γιανγκ με 23 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ.

ΟΑ Χανίων ear plus -Νίκη Λευκάδας 70-62

Διαιτητές: Κατραχούρας-Κωνσταντινόπουλος-Κούλης Χ. (Πετράκης)

Δεκάλεπτα: 24-12, 34-31, 53-42, 70-62

ΟΑ Χανίων ear plus (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 2, Σαλιάι, Κινγκ 18, Παπαδάκη 2, Μαυράκη, Τσιχλάκη 2, Λίτσι, Οικονομάκη, Ροντρίγκεζ 8(2), Ντέλιτς 16(3), Φάρου, Χάρις 22

Νίκη Λευκάδας (Θωμάς Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Ντάλα 1, Δανδουλάκη Μ. 3, Δανδουλάκη Αλ., Τζανετάτου 2, Κερασοβίτη, Μακμπράιντ 2, Τσαβόνι 7, Γιανγκ 23(3), Οντουάιρ 11(1), Θόρντον 13