Εκτός Γουίμπλεντον ο Τσιτσιπάς – Μεγάλος νικητής ο Κύργιος

εκτός-γουίμπλεντον-ο-τσιτσιπάς-μεγά-1478506

Ο Νικ Κύργιος επιστρέφει μετά από 6 χρόνια στους 16 του τουρνουά

Ο Νικ Κύργιος (Νο40) ήταν ο μεγάλος νικητής του ελληνικού «εμφύλιου» με τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο5) στο Wimbledon.

Ο Τσιτσιπάς αν και προηγήθηκε στα σετ και έσβησε ματς πόιντ στο 4ο ηττήθηκε μετά από 3.16 με 6-7 (2), 6-4, 6-3, 7-6 (7) από τον Νικ Κύργιο στον 3ο γύρο του Grand Slam.

Αυτή είναι η 4η νίκη σε 5 παιχνίδια του Κύργιου επί του Τσιτσιπά και η 2η συνεχόμενη στο γρασίδι αφού πριν από δύο εβδομάδες τον είχε κερδίσει και στο Halle Open.

Ο Νικ Κύργιος επιστρέφει μετά από 6 χρόνια στον 4ο γύρο και θα παίξει με τον Αμερικανό Μπρέιντον Νακασίμα για μια θέση στον προημιτελικό όπου είχε φτάσει το 2014.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 21 άσους (έναντι 14) αλλά και 7 διπλά λάθη (έναντι ενός). Τα μπρέικ πόιντ ήταν 2/14 για τον Αυστραλό ενώ ο Έλληνας είχε 0/5.

Οι winners ήταν 60-57 για τον Κύργιο και τα αβίαστα λάθη 36-31 για τον Τσιτσιπά. Ο Κύργιος έπαιξε με το μυαλό του Τσιτσιπά και τα κατάφερε.

Μάλιστα στο 4ο σετ ενώ δεν είχαμε παιχνίδι ο Τσιτσιπάς πάνω στα νεύρα του χτύπησε πάνω στο φιλέ το μπαλάκι προς την πλευρά του Νικ ο οποίος δεν σταμάτησε να φωνάζει στον διαιτητή σε όλο τον αγώνα.