Δεν το άξιζε ο Πλατανιάς! Πικρός αποκλεισμός στο Κύπελλο

Πολύ κοντά στην έκπληξη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βρέθηκε ο Πλατανιάς! Η ομάδα του Γιάννη Τάτση πραγματοποίησε μια πολύ μεγάλη εμφάνιση στην Τρίπολη, χάνοντας στα τελευταία λεπτά της παράτασης με σκορ 3-2 από τον Αστέρα.

Συγκεκριμένα, το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης, καθώς μέχρι το 111’ ο Πλατανιάς είχε πετύχει σκορ πρόκρισης (1-2) χάρη στα γκολ του Λουκίνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 10ο λεπτό και την κεφαλιά του Μιγκέλ στο 102’.

Ωστόσο σε εκείνο το σημείο (111’) ο Πουρζιτίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι στον Αστέρα για ν’ ακολουθήσει η εύστοχη εκτέλεση από τον Ιγκλέσιας (202). Ο Ιγκλέσιας μάλιστα είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο πρώτο λεπτό της παράτασης (91’) από το δώρο του Μαντζάρη ο οποίος μετά από σέντρα σουτ του Κώτσιρα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του για να ακολουθήσει το κοντινό πλασέ από τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα…

Το τελειωτικό χτύπημα στον Πλατανιά και τη νίκη στον Αστέρα χάρισε με σουτ στο 120ό λεπτό ο Λουίς Φερνάντεθ.

Ο Πλατανιάς παρ’ όλα αυτά καταφέρνει να κάνει μια καλή εμφάνιση που ήταν και ο βασικός του στόχος σε αυτό το παιχνίδι, από την άλλη μένει η πίκρα για το γεγονός ότι θα μπορούσε να έχει καταφέρει κάτι πολύ καλύτερο και ειδικότερα να έχει σφραγίσει μια πολύ σημαντική πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σε κάθε περίπτωση την Κυριακή ακολουθεί ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Κέρκυρα στα Περβόλια για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας). Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου) – Μωυσιάδης (Ηπείρου). 4ος διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Καραγκούνης (8΄, 116’), Πασαλίδης (11’), Ιγκλέσιας (46’), Νίλι (86’), Ουές (98’), Μουνάφο (100’), Μιγκέλ (105’), Μπόρχα Χιμένεθ (115′). Κόκκινη κάρτα: Καραγκούνης (115′)

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Μιχαήλ, Παναγιώτου (46’ Καπίγια), Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (102’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς (46’ Λουίς Φερνάντεθ), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46’ Κώτσιρας)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Παπουτσογιαννόπουλος (86’ Μιγκέλ), Ουές, Σμυρλάκης (81’ Μποσέτι), Κωστίκος (60’ Νίλι), Λεϊρία (109’ Παπαδόπουλος), Λουκίνας.