Δεν τα παρατάνε τα Χανιά! Μεγάλη νίκη επί του Ιωνικού

δεν-τα-παρατάνε-τα-χανιά-μεγάλη-νίκη-επ-1217368

Τα Χανιά δεν παρατάνε την προσπάθεια στα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League 2 για την κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων της βαθμολογίας. Κι αυτό γιατί κατάφεραν να πετύχουν μια τεράστια νίκη σε βάρος του Ιωνικού με σκορ 1-0 στο γήπεδο Περιβολίων.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το αυτογκόλ του Παπαγεωργίου στο 68ο λεπτό μετά το γύρισμα από τον Βασιλόγιαννη. Ενα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες της χανιώτικης ομάδας οι οποίοι μειώνουν έτσι τη διαφορά από την 1η θέση στους 8 βαθμούς, απομένοντας ακόμα τρεις αγωνιστικές μέχρι το τέλος, ενώ είναι στο -6 από τη 2η πλέον Ξάνθη, η οποία αξιοποίησε την εντός έδρας ήττα του Λεβαδειακού από τον Εργοτέλη.

Τα Χανιά συνεχίζουν την προσπάθειά τους την προσεχή Κυριακή, παίζοντας στο Παγκρήτιο στάδιο απέναντι στον Εργοτέλη…

Οι φάσεις του αγώνα

1′ Σουτ του Βασιλόγιαννη από πλάγια θέση απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος.

7′ Σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα κοντράρει και ο Αναγνωστόπουλος ελέγχει.

11′ Σέντρα του Καμαρά ο Διαμαντόπουλος με ωραία κίνηση βρίσκει χώρο για το σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

19′ Σέντρα του Παπαγεωργίου γυριστό σουτ του Ματσούκα ο Κουτζαβασίλης μαζεύει χωρίς πρόβλημα.

25′ Σουτ του Ματσούκα απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης.

32′ Σουτ του Ματσούκα μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

33′ Σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα κοντράρει στον Κοτσώνη και καταλήγει κόρνερ.

39′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Δημητριάδη ο Κάρλος κάνει την κεφαλιά και ο Αναγνωστόπουλος πραγματοποιεί απίστευτη επέμβαση.

45′ Κόρνερ του Ρόλε κεφαλιά του Κοτσώνη, νέα κεφαλιά του Ομάρ ο Μάναλης από κοντά δεν μπορεί.

54′ Σέντρα του Ομάρ κεφαλιά του Μάναλη μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

68′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική ενέργεια του Βασιλόγιαννη που αποφεύγει τον Φαζό και σεντράρει και ο Παπαγεωργίου στην προσπάθειά του να απομακρύνει στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

72′ Σέντρα του Ομάρ προβολή του Κάστρο η μπάλα από κόντρα σε Γρομητσάρη καταλήγει κόρνερ.

86′ Σέντρα του Ομάρ κεφαλιά του Νιάς μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Μαυρουδής – Παπαδάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Σουντουρά (80′)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (57′ Κάσσος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Παναγιωτούδης (90′ Γκίνο), Τριανταφυλλάκος (81′ Σωτηράκος), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (90′ Πλέγας), Δημητριάδης (57′ Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Παπαγεωργίου (73′ Κουιρουκίδης), Φαζός (87′ Κύργιας), Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (73′ Νιάς), Μουμίν, Ματσούκας (58′ Βλαχομήτρος), Ρόλε, Μάναλης, Κάστρο.