Δείτε το πρόγραμμα του ΝΟ Χανίων για τη φετινή αγωνιστική περίοδο στο πόλο

Με ντέρμπι θα ξεκινήσει στις 10 Οκτωβρίου (κορονοϊού επιτρέποντος…) το νέο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, που αναμένεται να είναι το πιο συναρπαστικό των τελευταίων ετών. Η κλήρωση του πρωταθλήματος, που διενεργήθηκε σήμερα (21/9) στα γραφεία της ΚΟΕ, «έβγαλε» Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη στην πρεμιέρα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν δύσκολο πρόγραμμα στις πρώτες τρεις αγωνιστικές, καθώς μέσα σε μία εβδομάδα θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον ΝΟΒ, τη νεοφώτιστη αλλά πολύ φιλόδοξη ΑΕΚ και τον εξαιρετικά ενισχυμένο και «μνηστήρα» του τίτλου Απόλλωνα Σμύρνης.

Υπενθυμίζεται ότι το φετινό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή 14 ομάδων και με κανονική περίοδο δύο γύρων. Οι πρώτες τέσσερις ομάδες της βαθμολογίας θα αγωνιστούν εν συνεχεία στα πλέι-οφ και οι ομάδες από την 7η έως τη 14η θέση στα πλέι-άουτ, μεταφέροντας και στις δύο περιπτώσεις τις νίκες από τα μεταξύ τους ματς της κανονικής περιόδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρωτάθλημα προβλέπεται μία μεγάλη διακοπή δύο μηνών, από τα μέσα Ιανουαρίου ως τα μέσα Μαρτίου, διάστημα κατά το οποίο είναι προγραμματισμένο το προολυμπιακό τουρνουά.

Αναλυτικά η κλήρωση της Α1 ανδρών:

1η αγωνιστική (10/10/2020) – 14η αγωνιστική (19/12/2020)
Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη
Παλαιό Φάληρο-ΑΕΚ
Χίος-Απόλλων Σμύρνης
ΟΥΚ Βόλου-Χανιά
Περιστέρι-Πανιώνιος
Γλυφάδα-Υδραϊκός
ΠΑΟΚ-Εθνικός

2η αγωνιστική (14/10/2020) – 15η αγωνιστική (9/1/2021)
Εθνικός-Γλυφάδα
Υδραϊκός-Περιστέρι
Πανιώνιος-ΟΥΚ Βόλου
Χανιά-Χίος
Απόλλων Σμύρνης-Παλαιό Φάληρο
ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Βουλιαγμένη-ΠΑΟΚ

3η αγωνιστική (17/10/2020) – 16η αγωνιστική (16/1/2021)
Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης
Παλαιό Φάληρο-Χανιά
Χίος-Πανιώνιος
ΟΥΚ Βόλου-Υδραϊκός
Περιστέρι-Εθνικός
Γλυφάδα-ΠΑΟΚ
Βουλιαγμένη-ΑΕΚ

4η αγωνιστική (24/10/2020) – 17η αγωνιστική (13/3/2021)
Γλυφάδα-Βουλιαγμένη
ΠΑΟΚ-Περιστέρι
Εθνικός-ΟΥΚ Βόλου
Υδραϊκός-Χίος
Πανιώνιος-Παλαιό Φάληρο
Χανιά-Ολυμπιακός
Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ

5η αγωνιστική (31/10/2020) – 18η αγωνιστική (17/3/2021)
Ολυμπιακός-Πανιώνιος
Παλαιό Φάληρο-Υδραϊκός
Χίος-Εθνικός
ΟΥΚ Βόλου-ΠΑΟΚ
Περιστέρι-Γλυφάδα
ΑΕΚ-Χανιά
Βουλιαγμένη-Απόλλων Σμύρνης

6η αγωνιστική (4/11/2020) – 19η αγωνιστική (20/3/2021)
Περιστέρι-Βουλιαγμένη
Γλυφάδα-ΟΥΚ Βόλου
ΠΑΟΚ-Χίος
Εθνικός-Παλαιό Φάληρο
Υδραϊκός-Ολυμπιακός
Πανιώνιος-ΑΕΚ
Χανιά-Απόλλων Σμύρνης

7η αγωνιστική (7/11/2020) – 20η αγωνιστική (24/3/2021)
Ολυμπιακός-Εθνικός
Παλαιό Φάληρο-ΠΑΟΚ
Χίος-Γλυφάδα
ΟΥΚ Βόλου-Περιστέρι
Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος
ΑΕΚ-Υδραϊκός
Βουλιαγμένη-Χανιά

8η αγωνιστική (11/11/2020) – 21η αγωνιστική (31/3/2021)
ΟΥΚ Βόλου-Βουλιαγμένη
Περιστέρι-Χίος
Γλυφάδα-Παλαιό Φάληρο
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός
Εθνικός-ΑΕΚ
Υδραϊκός-Απόλλων Σμύρνης
Πανιώνιος-Χανιά

9η αγωνιστική (21/11/2020) – 22η αγωνιστική (7/4/2021)
Ολυμπιακός-Γλυφάδα
Παλαιό Φάληρο-Περιστέρι
Χίος-ΟΥΚ Βόλου
Χανιά-Υδραϊκός
Απόλλων Σμύρνης-Εθνικός
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
Βουλιαγμένη-Πανιώνιος

10η αγωνιστική (25/11/2020) – 23η αγωνιστική (10/4/2021)
Χίος-Βουλιαγμένη
ΟΥΚ Βόλου-Παλαιό Φάληρο
Περιστέρι-Ολυμπιακός
Γλυφάδα-ΑΕΚ
ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης
Εθνικός-Χανιά
Υδραϊκός-Πανιώνιος

11η αγωνιστική (28/11/2020) – 24η αγωνιστική (17/4/2021)
Ολυμπιακός-ΟΥΚ Βόλου
Παλαιό Φάληρο-Χίος
Πανιώνιος-Εθνικός
Χανιά-ΠΑΟΚ
Απόλλων Σμύρνης-Γλυφάδα
ΑΕΚ-Περιστέρι
Βουλιαγμένη-Υδραϊκός

12η αγωνιστική (5/12/2020) – 25η αγωνιστική (5/5/2021)
Παλαιό Φάληρο-Βουλιαγμένη
Χίος-Ολυμπιακός
ΟΥΚ Βόλου-ΑΕΚ
Περιστέρι-Απόλλων Σμύρνης
Γλυφάδα-Χανιά
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
Εθνικός-Υδραϊκός

13η αγωνιστική (9/12/2020) – 26η αγωνιστική (8/5/2021)
Ολυμπιακός-Παλαιό Φάληρο
Υδραϊκός-ΠΑΟΚ
Πανιώνιος-Γλυφάδα
Χανιά-Περιστέρι
Απόλλων Σμύρνης-ΟΥΚ Βόλου
ΑΕΚ-Χίος
Βουλιαγμένη-Εθνικός

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ