Χρυσός επιστρέφει από την Τυνησία στην Κρήτη ο Οικονόμου – Κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία PTS5 ο αθλητής της «Μεγαλονήσου»

χρυσός-επιστρέφει-από-την-τυνησία-στη-1701522

Χρυσός επιστρέφει από την Τυνησία ο αθλητής του σωματείου ΑΜΕΑ «Μεγαλόνησος» Δημήτρης Οικονόμου.

Κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία PTS5 στο African Para Triathlon Cup Yasmine Hammamet Tunisia.

Με αυτή του την νίκη ανεβαίνει πολύ ψηλά στη παγκόσμια κατάταξη, βάζοντας γερά θεμέλια για την εδραίωση του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά τρίαθλου για το 2024.

Ο αθλητής τερμάτισε τον αγώνα Half Olympic (sprint distance) σε 1:16′ σύμφωνα με τους κανονισμούς και υπό την αιγίδα της World Triathlon και μάλιστα κάτω από υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν , γεγονός που επιβάρυνε την απόδοση των αθλητών.

Το σωματείο Περιφέρεια Κρήτης για την στήριξη του αθλητή μας στην κάλυψη βασικών δαπανών του αγώνα του.