2 – 0 ο Λεβαδειακός τον Πλατανιά

2-0-ο-λεβαδειακός-τον-πλατανιά-112621

Fernantes

Αν και ο Πλατανιάς είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει όχι ένα, άλλα περισσότερα γκολ, ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που είχε την ουσία και πανηγύρισε ένα πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι στους «κόκκινους».

Η ήττα μπορεί να θεωρηθεί άδικη για τον Πλατανιά καθώς ως το 75ο λεπτό ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ – ειδικότερα στο α’ ημίχρονο, με τους Μπέλιτς, Γουνδουλάκη, Αγκιλέρα – που όμως δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν σε γκολ. Αντίθετα με τους αντιπάλους τους, που δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες αλλά κατάφεραν να στείλουν δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα σε ανύποπτο χρόνο, με τους Ροζέριο και Ορτέγα στο 12′ και το 77′ αντίστοιχα.

Πλέον το ενδιαφέρον της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου, στρέφεται στην επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με την Skoda Ξάνθη.

Οι φάσεις της αναμέτρησης:

8′ δυνατό σουτ του Λυκογιάννη από μακριά άουτ η μπάλα

9′ σουτ του Μπέλιτς, με τα ακροδάχτυλα έδιωξε ο Πζιρόφσκι

10′ σέντρα – σουτ του Μπέλιτς, άουτ η μπάλα

12′ 1-0 μετά από αριστερό σουτ του Ροζέριο

15′ σουτ του Κατάι, στα χέρια του Πζιρόφσκι η μπάλα

18′ φάουλ Αγκιλέρα, κεφαλιά Κατάι, λίγο άουτ η μπάλα

22′ συρτό σουτ του Μπέλιτς, στην αγκαλιά του Πζιρόφσκι η μπάλα

30′ αδύναμο σουτ του Γουνδουλάκη, μπλόκαρε ο Πζιρόφσκι

43′ σουτ του Γουνδουλάκη δύσκολα απομακρύνει ο Πζιρόφσκι, στην συνέχεια της φάσης ανάποδο ψαλίδι από τον Αγκιλέρα στα χέρια του Πζιρόφσκι

53′ σουτ του Μπεριάν, άουτ η μπάλα

57′ καλό σουτ του Μπεριάν, στα χέρια του Πζιρόφσκι η μπάλα

59′ καλό σουτ του Κάταϊ, εύκολα ο Πζιρόφσκι

62′ σουτ του Ιωαννίδη, μπλόκαρε ο Γιωργαλλίδης

66′ σουτ του Κάταϊ πλάγια θέση, άουτ η μπάλα

76′ σουτ του Ιωαννίδη, ελάχιστα άουτ η μπάλα

77′ 2-0 «βολίδα» Ορτέγα μέσα από την περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα

82′ ο Ροτζέριο δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιωργαλλίδη σε τετ α τετ, καθώς ο τελευταίος πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα

83′ σουτ του Γουνδουλάκη, έδιωξε ο Στρατηλάτης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός: Πζιρόφσκι (70′ Στρατηλάτης), Μουλόπουλος, Γεωργίου, Μάγκας, Λυκογιάννης, Κονέ, Λαμπρόπουλος (61′ Πετράτσι), Ροτζέριο (93′ Καπό), Αρμίτσε, Μάντζιος, Ιωάννιδης

Πλατανιάς: Γεωργαλλίδης, Φερνάντες, Φαΐσκα, Ιντζίδης, Ζουμπουλάκης, Αγκιλέρα, Σιώπης, Μπέλιτς, Γουνδουλάκης (84′ Γιακουμάκης), Μοράλ (25′ λ.τ Μπεριάν), Κατάι

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Βοηθοί: Αναστόπουλος (Αρκαδίας), Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου)

4ος: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)