Χανιά | Επική ανατροπή από τον ΑΟΧ Κισσαμικό! «Τούμπαρε» στις καθυστερήσεις τον Απόλλων Πόντου

χανιά-επική-ανατροπή-από-τον-αοχ-κισσα-688807

Φοβερά πράγματα στα Περιβόλια, όπου ο ΑΟ Χανιά Κισσαμικός πήρε τη νίκη με ανατροπή (2-1) κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου στις καθυστερήσεις, ενώ νωρίτερα είχε και δύο δοκάρια!

Οι Χανιώτες παρ’ ότι τα βρήκαν σκούρα, αφού μέχρι το 92’ ήταν πίσω στο σκορ, με τον Βεργνώνη στο 33ο λεπτό να είχε κάνει το 0-1, κατάφεραν να φέρουν… τούμπα την εις βάρος τους κατάσταση και τελικά να επικρατήσουν με 2-1.

Στο 90+3΄ο Τόλι πρόλαβε την έξοδο του Καλογεράκη και ισοφάρισε, ενώ η επική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 95’, όταν ο Βρεττός με σουτ έκανε το 2-1.

Οι φάσεις του αγώνα

6′ Από πάσα του Τόλι το σουτ του Ξύδα καταλήγει άουτ.

9′ Σουτ του Συμελίδη ο Παπαδόπουλος αποκρούει σε κόρνερ.

11′ Επικίνδυνη σέντρα του Λέο ο Λιόνης απομακρύνει προ του Ξύδα.

13′ Σέντρα σουτ του Λιόνη ο Παπαδόπουλος διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

14′ Σουτ του Ξύδα από πλάγια θέση ο Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ.

20′ Σουτ του Λέο ο Καλογεράκης δεν μπορεί να μπλοκάρει την μπάλα και στη συνέχεια διώχνει με δυσκολία στη γραμμή.

25′ Ο Βεργώνης πάσαρε στον Βλαχομήτρο, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.

27′ Γύρισμα του Λιόνη σουτ του Συμελίδη ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει.

33′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μπρίτο κεφαλιά του Βεργώνη και 0-1.

38′ Σέντρα του Γεωργιάδη κεφαλιά του Χασομέρη άουτ.

41′ Φάουλ του Σάλιακα η μπάλα φτάνει στον Λέο, που προσπάθησε να σκοράρει με «λόμπα», αλλά ο Καλογεράκης μπλόκαρε εύκολα.

53′ Κόρνερ του Σάλιακα κεφαλιά του Παντελάκη η μπάλα παίρνει ύψος και ο Καλογεράκης μπλοκάρει.

56′ Μεγάλη ευκαιρία. Ο Σάλιακας πασάρει κάθετα στον Ξύδα που στέλνει με σουτ την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια το σουτ του Λέο μπλοκάρει ο Καλογεράκης.

58′ Νέα ευκαιρία από πάσα του Λέο ο Τόλι έκανε το γύρισμα και ο Καλογεράκης έδιωξε προ του Ξύδα.

63′ Σουτ του Μπρίτο απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.

80′ Κάθετη του Ξύδα στον Χαλκιαδάκη που προσπαθεί να αποφύγει τον Καλογεράκη, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ.

81′ Κόρνερ του Σάλιακα κεφαλιά του Ζιούλη η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

84′ Φάουλ του Σάλιακα ο Καλογεράκης διώχ ει και στη συνέχεια μπλοκάρει το σουτ του Λέο.

90+3′ ΓΚΟΛ: Ο Τόλι κλέβει την μπάλα και αποφεύγει τον Καλογεράκη και με πλασέ κάνει το 1-1.

90+5 ΓΚΟΛ: Με σουτ του Βρεττού ολοκληρώνεται η επική ανατροπή.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (ΕΠΣ Λασιθίου)- Παπαδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κουναλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Σαμαράς (56′), Βλαχομήτρος (70′), Λιόνης (77′), Βεργώνης (84′), Κυβελίδης (90+5′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (87′ Αποστολίδης), Σελινιωτάκης (74′ λ.τρ. Χαλκιαδάκης), Γκίνη (80′ Βρεττός), Λεμονής, Σάλιακας, Ξύδας, Λέο.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Καπίας (34′ λ.τρ. Τσεμπερίδης), Λιόνης, Βεργώνης, Καλαϊτζίδης (70′ Δόρης), Βλαχομήτρος, Συμελίδης, Μπρίτο, Χασομέρης (82′ Κυβελίδης)