«Τέζαρε» το Ρέθυμνο Cretan Kings η Κύμη

τέζαρε-το-ρέθυμνο-cretan-kings-η-κύμη-676795

Την ευκαιρία για να «σκαρφαλώσει» στην 8η θέση έχασε το Ρέθυμνο Cretan Kings, γνωρίζοντας την ήττα με 82-76 από την Κύμη στη Χαλκίδα.

Η ομάδα της Κρήτης αν και μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση (12-16 στο 6’), με τον Θωμά Κώττα να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους έξω από τα 6.75μ. πήραν το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους στο α’ ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας «πάλεψαν» για την ανατροπή. Με «οδηγό» τον Γιαννόπουλο και το εξαιρετικό μακρινό σουτ του μείωσε στον πόντο (68-67) στο 34’, αλλά η Κύμη αντέδρασε άμεσα, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα μας (80-69). Οι Μούντι και Γκούντγουιν έκαναν την τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή (80-76 στο 39’), η οποία εντέλει δεν επετεύχθη, για το τελικό 82-76.

Πρώτος σκόρερ από τους «Ρεθυμνιώτες» ήταν ο Μούντι με 20 πόντους, ενώ οι Γιαννόπουλος (15π.), Γκούντγουιν (14π.) και Ντάνιελς (12π.) συμπλήρωσαν το καρέ των «διψήφιων».

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76.

Κύμη (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα σε 19:21), Μπάρλος.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 4(1), Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι, Παναρετάκης, Δραγάτης, Θεοδωρίδης.