Στοιχεία και αριθμοί από τα ματς ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς

στοιχεία-και-αριθμοί-από-τα-ματς-πασ-γι-597878

Αρκετά και ενδιαφέροντα στοιχεία υπάρχουν για την ομάδα του Πλατανιά ως προς την αναμέτρησή του με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα. Δείτε τα αναλυτικά, όπως τα δημοσίευσε η χανιώτικη ομάδα στην επίσημη ιστοσελίδα της.

Αναλυτικά:

#Δέκα αναμετρήσεις έχουν προηγηθεί με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το πρωτάθλημα χωρίς ακόμα ο Πλατανιάς να έχει καταφέρει να νικήσει την ομάδα των Ιωαννίνων.

#Συγκεκριμένα 5 ματς έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα, ενώ άλλα τόσα τα έχει κερδίσει ο ΠΑΣ.

#Ενας νυν παίκτης του Πλατανιά έχει σκοράρει εναντίον της ομάδας μας, όταν αγωνιζόταν στον ΠΑΣ. Συγκεκριμένα ο Νίκος Κοροβέσης είχε διαμορφώσει το τελικό 1-1 στις 5-1-2013, σε αγώνα στα Περιβόλια. Το σκορ είχε ανοίξει για τον Πλατανιά, ο Αναστασάκος.

#Η ισοπαλία χωρίς τέρματα έχει εμφανιστεί τρεις φορές στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Επίσης ο ΠΑΣ μετρά δύο νίκες στην έδρα του με σκορ 1-0 και άλλη μία με το ίδιο αποτέλεσμα στα Περιβόλια.

#Στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα έχουν σημειωθεί 16 τέρματα (5 ο Πλατανιάς, 11 ο ΠΑΣ), με τα έξι όμως από αυτά να σημειώνονται μόνο σε ένα ματς. Συγκεκριμένα στο περυσινό εντός έδρας όπου τελείωσε 3-3, ενώ από το πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 2-2.

#Δύο παίκτες του ΠΑΣ έχουν πετύχει από δύο γκολ κόντρα στον Πλατανιά. Ο Μανιάς στις 10-4-2016 (ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 2-0) και στο περυσινό πρωτάθλημα (12-2-2017, Πλατανιάς – ΠΑΣ 3-3), ο Κόντε.

#Οσον αφορά στον Πλατανιά, τα πέντε γκολ που έχει σημειώσει στο πρωτάθλημα εναντίον του ΠΑΣ, έχουν… μοιραστεί σε ισάριθμους παίκτες.

#Σε αντίθεση πάντως με το πρωτάθλημα, ο Πλατανιάς επικράτησε πέρυσι δύο φορές του ΠΑΣ στον θεσμό του Κυπέλλου. Στις 26-1-17 στα Περιβόλια (1-0 με σκόρερ τον Αποστολόπουλο) και 1-2 στα Γιάννενα στην παράταση με σκόρερ τους Γιορέντε και Μανούσο.

Οι αναμετρήσεις με τον ΠΑΣ για το πρωτάθλημα:

2012-13

25-8-2012

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 0-0

5-1-2013

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

4’ Αναστασάκος – 20’ Κοροβέσης

2013-14

2-11-2013

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 1-0

62’ Βίλα

3-3-2014

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

23’ Κατάι – 11’ Μπέριος, 61’ Κολοβέτσιος

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

17’ Γιάκος

10-4-2016

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 2-0

23’, 84’ Μανιάς

2016-17

24-9-2016

12-2-2017

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 3-3

32’ Γιακουμάκης, 40’ Κάργας, 51’ Σίγκνεβιτς – 9’, 58’ Κόντε, 11’ Τζημόπουλος