Σοκό και… τέζα το Ρέθυμνο Cretan Kings

σοκό-και-τέζα-το-ρέθυμνο-cretan-kings-335748

Τα Τρίκαλα έβαλαν ένα τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αγώνων καθώς επικράτησαν εντός έδρας του Ρεθύμνου Cretan Kings με 87-58. Η εντυπωσιακή επιστροφή του Σοκό και τα θεαματικά καρφώματα του Μπράουν συνδύασαν ουσία και θέαμα για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κρητικοί πλήρωσαν την αμυντική αδυναμία τους.

Ο Οβιέ Σοκό, στην επιστροφή του στα παρκέ έπειτα από απουσία τουλάχιστον ενός μήνα, ήταν ο καθοδηγητής των Τρικάλων BC Aries στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα σημείωσε 13 πόντους και μετά το πρώτο πεντάλεπτο (11-13) οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-3 και προηγήθηκαν με 25-16, βασιζόμενοι στην ικανότητά τους στο transition game.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη άρχισε με την ίδια ενέργεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά πήρε βοήθειες από τους Ρόμπινσον, Μπράουν, Βίλιαμσον και με 10-0 σερί η διαφορά εκτοξεύτηκε στα επίπεδο των 19 πόντων (35-16). Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (40-20) δεν άλλαξε κάτι καθώς το Ρέθυμνο Cretan Kings έκανε πολλά λάθη και δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση. Πήρε όμως ρυθμό μέσα από την άμυνα και αυτόματα βρήκε το εύκολο καλάθι. Οι Κρητικοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-12 έως το τέλος του ημιχρόνου – έχοντας πρώτο σκόρερ τον Στόουν (11π.) – και μείωσαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (42-32, 20’).

Η διαφορά μειώθηκε έως και στους επτά πόντους (42-35, 21’), αλλά τα Τρίκαλα BC Aries ουδέποτε έχασαν τον έλεγχο του αγώνα. Με πρωταγωνιστές του Σοκό, Ρόμπινσον απάντησαν με επιμέρους σκορ 16-5 και η διαφορά επανήλθε στα επίπεδα των 18 πόντων (58-40) στα μισά της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από λάθη του Ρεθύμνου Cretan Kings σε αντίθεση με τους Κρητικούς που δεν είχαν λύσεις στην επίθεση. Και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 71-50.

Στην τελευταία περίοδο, τα Τρίκαλα BC Aries δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα στην επίθεση, είχαν όμως συνέπεια στην άμυνα και διεύρυναν τη διαφορά στους 25 πόντους (80-55) μετά τη συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα. Εκεί ουσιαστικά χάθηκε και η τελευταία ελπίδα για τους φιλοξενούμενους που πλήρωσαν τις πολύ κακές αμυντικές αντιδράσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 71-50, 87-58.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλιαλμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Κάντουγκαν 14, Τσιλούλης, Τσιάρας, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.