Πλατανιάς | Φιλικό 2 – 0 τον Εργοτέλη στα Περβόλια

πλατανιάς-φιλικό-2-0-τον-εργοτέλη-στα-π-85602

platanias goalΠαρουσιάζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό πρόσωπο ο Πλατανιάς νίκησε στην τελευταία του πρόβα πριν την πρεμιέρα της Σουπερ Λιγκ με την Βέροια (17/8), τον Εργοτέλη με 2-0 στα Περιβόλια.

Καλός και ο Εργοτέλης αλλά χωρίς σταθερότητα στην απόδοσή του.

Οι δυο προπονητές χρησιμοποιήσαν σχεδόν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεσή τους. Ο Ουζουνίδης δεν έριξε στο ματς μονο τους Ζάλουντοκ, Τσικουδάκη και Τσοντάκη, ενώ την πρώτη του εφάνιση πραγατοποιήσε και ο Σιώπης που αγωνίστηκε περίπου 20 λεπτά.

Ο Πετράκης από την άλλη χρησιμοποιήσε άπαντες, αν και από τους κιτρινόμαυρους δεν βρίσκονταν στα Περιβόλια οι Τζανακάκης, Μπουχαλάκης και Βερπακόφσκι.

Τα γκολ για τον Πλατανιά πέτυχαν ο Φερνάντες στο 31′ με κεφαλιά και ο Τέτε στο 87′ με πέναλτι.

• Φάσεις και γκολ

5′ Πρώτο σουτ στο ματς από τον Μοράλ, η μπάλα πέρασε άουτ.

14′ Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Μπαμ Μπαμ, ετυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιωργαλλίδης.

19′ Ζιγκί και Αναστασάκος το 1-2, σουτ από τον πρώτο ο Γιωργαλλίδης σε κόρνερ.

31′ Σουτ του Γουνδουλάκη, η μπάλα στην πλάτη του Καρντόσο και πέρασε άουτ.

31′ ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά: Κόρνερ του Μοράλ, κεφαλιά του Ιντζίδη, ο Αθανασίου απέκρουσε, ο Σαρρής δεν έδιωξε καλά και ο Φερνάντες έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. 1-0.

42′ Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, η μπάλα άουτ.

36′ Σουτ του Μπέλιτς, η μπάλα κόντραρε στον Κοζορώνη και πέρασε άουτ.

44′ Σέντρα του Ρέντζα, προβολή του Χαντί, η μπάλα στα χέρια του Γιωργαλλίδη.

Ημίχρονο 1-0

46′ Σέντρα Κοζορώνης κεφαλιά Ζιγκί άουτ.

50′ Ο Θέρα τη σέντρα ο Μοράλ το πλασέ λίγο άουτ.

51′ Σουτ Καρντόσο άουτ.

53′ Μεγάαλη ευκαιρία ο Πλατανιάς. O Μπέλιτς στον Ναζλίδη, ο οποίος πλάσαρε άουτ από το ύψος της περιοχής.

54′ Σέντρα του Μπέλιτς, πλασέ του Γουνδουλάκη, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

55′ Ατομική ενέργεια του Ζιγκί και πλασέ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γιωργαλλίδης.

58′ Καλή ευκαιρία ο Εργοτέλης. Κόρνερ του Χαντί, κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιωργαλλίδης.

63′ Σε θέση βολής ο Μπαμ Μπαμ άουτ

72′ Ο Ναζλίδης προσπαθεί να κρεμάσει τον Καβουσάκη άουτ

80′ Ο Μαρτσάκης ελευθερώνεται σουτάρει αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά.

83′ Καλοχτυπημένο φάουλ από τον Κοζορώνη, η μπάλα λίγο άουτ.

87′ ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς: Ο Μαρτσάκης τσίμησε την μπάλα από τον καβουσάκη και κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Τέτε και «γράφει» το 2-0.

• Συνθέσεις

Πλατανιάς: Γιωργαλλίδης (69′ Περιστερίδης), Θέρα, Ραφαέλ (69′ Δημήτρης), Ιντζίδης (90′ Γ.Ν.Γιακουμάκης), Φερνάντεζ (46′ Φαΐσκα), Αγκιλέρα (69′ Σιώπης), Στόλερ (57′ Τέτε), Μπέλιτς, Ναζλίδης (86′ Σούκιας), Γουνδουλάκης (74′ Μαρτσάκης), Μοράλ (65′ Μ.Εμ.Γιακουμάκης)

Στον πάγκο: Περιστερίδης, Δημήτρης, Τέτε, Φαΐσκα, Γιακουμάκης Ι.Ε., Σιώπης, Σούκιας, Τσοντάκης, Ζάλουντοκ, Μαρτσάκης, Τσικουδάκης.

Εργοτέλης: Αθανασίου (70′ Καβουσάκης), Σαρρής (81′ Παντελάκης), Γιοβάνοβιτς, Χαντί (89’Δωματάς), Μπαμ Μπαμ (67′ Ρομάνο), Καρντόσο (75′ Λεονάρντο), Πίτσος, Ρέντζας, Κοζορώνης, Αναστασάκος, Ζιγκί (67′ Χρυσοφάκης).

Στον πάγκο: Καβουσάκης, Χρυσοφάκης, Ρομάνο, Κασαπάκης, Κοιλιάρας, Δωματάς, Λεονάρντο, Κουιρουκίδης, Παντελάκης, Μπουρσέλης, Άλα.

Διαιτητής: Ντοκάκης

Βοηθοί: Καλφάκης, Κανελάκης

4ος: Μπερτάκης

Πηγή: athlitiko