Πήρε το… ντέρμπι το Ρέθυμνο Cretan Kings | Photos

πήρε-το-ντέρμπι-το-ρέθυμνο-cretan-kings-photos-431431

Στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης μέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να επικρατήσει με 79-78 του του Απόλλωνα Πάτρας σε ακόμη ένα πραγματικό ντέρμπι.

Αν και η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε «φουριόζα» στο α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-12, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον φρενήρη ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να παίρνουν το προβάδισμα σε β’ και γ’ δεκάλεπτο (41-45 και 60-62, αντίστοιχα). Όμως, στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings με «οδηγό» τον αρχηγό του, Χάρη Γιαννόπουλο (25π.) και με τη θερμή υποστήριξη του Ρόμπερτ Άρνολντ (18π.) έφτασε στη νίκη σε ακόμη ένα εξαιρετικό ματς της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη. Σήμερα θα συνεχιστεί η αγωνιστική δράση στη διοργάνωση, με τα ματς Κολοσσός Ρόδου – Απόλλωνας Πάτρας (16.15) και Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ (18.30) στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.