Με ρεσιτάλ ευστοχίας ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το Ρέθυμνο Cretan Kings

με-ρεσιτάλ-ευστοχίας-ο-ολυμπιακός-κα-360444

Ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από την γραμμή του τριπόντου, επικράτησε του Ρεθύμνου Cretan Kings με 102-71 κι έκανε το 1-0 για τα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε 15/26 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντός διεκδίκησης της νίκης για περίπου ένα ημίχρονο.

Κλειστό παιχνίδι περιλάμβανε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην ικανότητά του στην άμυνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις λύσεις από τους Παπανικολάου-Λοτζέσκι και προηγήθηκε με 22-15. Μέχρι εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να ξεφύγουν στο σκορ (12-12, 5’) και βασίστηκε στην ικανότητά του έξω από τα 6,75.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, για την ακρίβεια έκαναν επιμέρους σκορ 12-6 και περίπου στα μισά αυτής μείωσαν σε 28-27. Σε αυτό το διάστημα, λειτούργησαν εξαιρετικά στο transition game, διατήρησαν παράλληλα και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 39-36 για να ακολουθήσει όμως ένα έμμεσο τρίποντο από τον Ιωάννη Παπαπέτρου κι ένα… άμεσο από τον Κώστα Παπανικολάου αυξάνοντας τη διαφορά στα επίπεδα των εννιά πόντων (45-36).

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να αποδείξει την ανωτερότητά του στα πρώτα 3:30 λεπτά της 3ης περιόδου. Με κορυφαίους τους Παπανικολάου, Λοτζέσκι έκανε επιμέρους σκορ 11-2 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στα επίπεδα των 18 πόντων (56-38). Σε αυτό το διάστημα το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε 1/5 σουτ κι ένα λάθος. Συνολικά, το επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 31-14 με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι Παπανικολάου και Λοτζέσκι σημείωσαν τους 16 από τους 31 πόντους της ομάδας του. Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 76-52.

Με τη διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε εξάλλου να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και για την ακρίβεια είχε 15/26 σουτ τριών πόντων και ποσοστό 57%. Στην τελευταία περίοδο, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Πειραιωτών. Μάλιστα λίγο πριν τη συμπλήρωσε 35 λεπτών αγώνα η διαφορά έφτασε έως και στους 33 πόντους (91-58).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-36, 76-52, 102-71.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοφ 2, Μάντζαρης 3(1), Λοτζέσκι 21(4), Παπανικολάου 21(3), Χάντερ 9, Στρόμπερι 15(4), Μουράτος, Αγραβάνης 3(1), Ουόρικ 10, Χάκετ 7(1), Αθηναίου 6(2).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 10(2), Σχίζας 8(1), Μάντεν 6, Σάφτενααρ 3(1), Στόουν 19(1), Γιαννόπουλος 8(2), Τσακαλέρης 1, Χάροου 5(1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης 2, Θεοδωρίδης 3(1).