Ηρωική νίκη του ΑΟΚ Χανιά στην παράταση επί του Ηρόδοτου

ηρωική-νίκη-του-αοκ-χανιά-στην-παράτασ-494560

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του ΑΟΚ Χανιά που επικράτησαν του Ηρόδοτου στην παράταση με 65-61, σε ένα παιχνίδι “θρίλερ”. Ο ΑΟΚ πήρε μια νίκη σημαντική, με ηρωικό τρόπο, ενώ στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση έπαιξε χωρίς τον τραυματία Πούρο (γύρισε το πόδι του), τον Σκαμνάκη που αποβλήθηκε με 5 φάουλ και τον Γκιούλη που ήταν απών.

Ο Ηρόδοτος κρατούσε τη νίκη στα χέρια του αφού προηγήθηκε με 49-54, 2 λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι με κατάθεση ψυχής και με κορυφαίο τον Σαράντη έστειλαν το ματς στην παράταση. Μάλιστα, 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Βρεττός έκοψε σε λέι απ τον Καθαράκη που ήταν έτοιμος να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η παράταση ήταν επίσης αγωνιώδης με τον ΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος και να φτάνει στη νίκη με 65-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπανασάκης, Πετράκης

10ΛΕΠΤΑ: 14-13, 29-29 (ΗΜΙΧΡ.), 44-42, 54-54 (Κ.Δ.), 65-61 (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.Ροδάς): Αρβανιτάκης, Ερηνάκης, Βρεττός 3, Αλμπάνης, Σαράντης 19 (1), Βούρβαχης 2, Πούρος 8 (1), Μουντάκης 3, Σκαμνάκης 17 (1), Παπαδάκης 9, Δεληδήμος 4, Κοτσομύτης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Ε.Σηφομιχελάκης): Σταθάκης 19 (1), Σμαραγδάκης, Παπαδάκης 17 (4), Καθαράκης 4, Φουκάκης, Σκαραντωνάκης, Δαγαλάκης 17 (3), Χαμαμτζής, Σκουλούδης, Αλετράς 4, Ρεμιδιανάκης.