Ζόρισε τον ΠΑΟΚ το Ρέθυμνο Cretan Kings, αλλά δεν απέφυγε την ήττα

ζόρισε-τον-παοκ-το-ρέθυμνο-cretan-kings-αλλά-δεν-665674

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε την εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο το Ρέθυμνο Cretan Kings από την άμυνα του και επικράτησε με 80-72 στην αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan.gr Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά»… έβγαλε από τον επιθετικό ρυθμό της την κρητική ομάδα, την ανάγκασε να υποπέσει σε 17 λάθη (έναντι 10 δικών του) και με κορυφαίους τους Ουσμάν Κρουμπάλι (14 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Φιλ Γκος (18 πόντοι με 4/6 τρίποντα και 5 ασίστ) και Δημήτρη Κατσίβελη (16 πόντοι με 2/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) έφτασε στην δεύτερη σερί και 10η συνολικά νίκη του στο πρωτάθλημα της φετινής αγωνιστικής χρονιάς.

Ο ΠΑΟΚ με έξι σερί βολές (από τους Κατσίβελη, Λάκι Τζόουνς και Γκος), προηγήθηκε με 20-15, με 2’ και 49’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (24-18). Με τρίποντο και φάουλ του Αντώνη Κόνιαρη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 8 (30-22) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τεράν Πίτγουεϊ με διψήφια διαφορά (36-26) 4’ και 21’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings απάντησε με σερί 7-0 με έξι πόντους του Στέφαν Μούντι και μείωσε στους τρεις (36-33), με 2’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +8 (44-36), ύστερα από πέντε σερί πόντους (δύο βολές και τρίποντο) του Κατσίβελη στα τελευταία 30’’ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε, ξανά, με διψήφια διαφορά (46-36) με καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο ΠΑΟΚ με επιθετική ισορροπία, καλή άμυνα και τρίποντο του Γκος ξέφυγε με 62-49, 1’ και 57’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο σερί τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου και καλάθι του Μάλκολμ Άρμστεντ πλησίασαν το καλάθι (64-62) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκος και καλάθι του Λάκι Τζόουνς και προηγήθηκε και πάλι με διψήφια διαφορά (72-62) στο 35’.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, έκανε νέα προσπάθεια για επιστροφή στην διεκδίκηση της νίκης και με σερί 9-0 που άρχισε από τρίποντο και δύο βολές του Ντάρινγκτον Χόμπσον μείωσε στον πόντο (72-71), με 2’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, στο διάστημα που ακολούθησε έως την λήξη δέχθηκε μόλις ένα πόντο, πέτυχε 8 με τον Κρουμπάλι να σκοράρει τους 4 και κράτησε τους δύο βαθμούς στο «Παλατάκι».

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Κατσίβελης 16 (2/3 τρίποντα), Τζάκσον 6 (1), Γκος 18 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 6 (1/6 σουτ), Κρουμπάλι 14 (8 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2