Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Ο.Χανιά | 1-0 την Επισκοπή

επιστροφή-στις-νίκες-για-τον-α-ο-χανιά-1-0-129110

aoxaniaΕπιτέλους, εντός έδρας νίκη την νέα χρονιά για τον ΑΟ Χανιά, που πήρε το «τρίποντο» στο Κρητικό ντέρμπι απέναντι στην Επισκοπή με 1-0 και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στην 4άδα.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, παρά το δυνατό ξεκίνημα όπου με το… «καλημέρα» της αναμέτρησης, ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης μετά από σέντρα του Κώστα Μανωλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι σε αρκετές περιπτώσεις στο α’ ημίχρονο έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Μάνος Καλογεράκης και η αστοχία δεν επέτρεψαν στους «μπλε» να πανηγυρίσουν και άλλο τέρμα.

Όσο περνούσε η ώρα η Επισκοπή ισορροπούσε το παιχνίδι ενώ είχε και δοκάρι με τον Γκονζάλες στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, με ελάχιστες φάσεις και πολλές μικροδιακοπές λόγω τραυματισμών και αλλαγών με τον ΑΟ Χανιά να έχει την κυριότερη ευκαιρία στο 86′ με τον Χατζηησαΐα.

Οι φάσεις της αναμέτρησης:

2′ 1-0 Βασιλόγιαννης, μετά από σέντρα του Μανωλά

4′ πλασέ του Μαραγκουδάκη, μπλόκαρε ο Καλογεράκης, στην συνέχεια σουτ του Μανωλά άουτ η μπάλα

8′ σουτ του Μπρατσιάνη, εύκολα ο Θεοδωρόπουλος

9′ σουτ του Μαραγκουδάκη, εύκολα ο Καλογεράκης

17′ σέντρα του Παγώνη, κεφαλιά Μαραγκουδάκη, έδιωξε ο Καλογεράκης

25′ σουτ του Σελινιωτάκη, άουτ η μπάλα

34′ σουτ του Πάγκαλου, άουτ η μπάλα

45′ ατομική ενέργεια του Γκονζάλες, στην συνέχεια πιάνει το σουτ, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά, η μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι

46′ σουτ του Γκονζάλες, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος

51′ κεφαλιά Παπατζίκου, άουτ η μπάλα

65′ σέντρα – σουτ του Τσάτσου, έδιωξε ο Καλογεράκης

71′ σουτ του Δελήμπαση, άουτ η μπάλα

79΄σουτ του Δελήμπαση, άουτ η μπάλα

86′ πολύ ωραία εκτέλεσε φάουλ του Τσάτσου, δύσκολα ο Καλογεράκης, στην επαναφορά κεφαλιά του Χατζηησαΐα άουτ η μπάλα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ο. Χανιά: Θεοδωρόπουλος, Παπατζίκος, Χατζηησαΐαας, Μανωλάς (72′ Καμπλιώνης), Παγώνης, Πότσι, Γκούμας (75′ Πυθαρούλης), Βασιλόγιαννης, Κονσταντίνοφ (59′ Τσάτσος), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης

Επισκοπή: Καλογεράκης, Βουρβαχάκης, Μανουσάκης, Σπαθάρας, Σελινιωτάκης (74′ Ανωγειανάκης), Μπρατσιάνη, Μαρτσάκης (λ.τ 69′ Σουμπασάκης), Γκονζάλες, Βιδάλης, Δελήμπασης, Δρακάκης (54′ Γιακουμάκης)

Πηγή: athlitiko.gr