Ελλάδα-Τουρκία 84-55: Ιστορικός θρίαμβος και πρόκριση στους «4» του Ευρωμπάσκετ

ελλάδα-τουρκία-84-55-ιστορικός-θρίαμβος-κ-551767

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο όμορφα όνειρα του ελληνικού αθλητισμού, η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών διέλυσε την Τουρκία και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

39’45’: 2/2 τρίποντα από την Σταμολάμπρου και 84-54!!!

39’20»: Τρίποντο με ταμπλό από την Σταμολάμπρου

39′: Μάλτση και 78-51… Οι Τουρκάλες δεν το πιστεύουν, αλλά είναι αλήθεια!

38’30»: Τρίποντο από την Καλτσίδου και 76-51!… Μαγικές στιγμές

36’15»: Βολές από την Χόλσγουορθ και 71-50

35’30»: Φασούλα από κοντά για το 71-48! Πλέον δεν είναι μια απλή νίκη, αλλά ένας απίστευτος θρίαμβος τεραστίων διαστάσεων!

35′: Χριστινάκη και μπλακ τζακ! Η διαφορά στους 21 και η πρόκριση δεν χάνεται!

34’30»: Επιθετικό φάουλ της Χόλσγουορθ

34’35»: Τέταρτο φάουλ από την Σπανού, στη θέση της η Φασούλα.

34’15»: Ασίστ της Καλτσίδου η μπάλα γλιστρά από τα χέρια της Σπανού. Τάιμ άουτ με την Εθνική να προηγείται με 18 πόντους κι ενώ απομένουν 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα για να τελειώσει ο αγώνας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται αγκαλιά με την ιστορική πρόκριση στην 4άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (και την απευθείας πρόκριση της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018 στην Ισπανία)

33’30’: Μειώνει η Τουρκία σε 66-48

33’15»: Καλτσίδου τρίποντο και η διαφορά στους 20!!! 66-46! Απίστευτη εμφάνιση από τις Ελληνίδες!

32’55»: 2/2 βολές από την Τουρκία και 63-46

32’40»: Κλέψιμο από την ελληνική ομάδα, εκπληκτική προσπάθεια της Σπανού, αλλά η μπάλα δεν της κάνει το χατίρι.

32’05»: Στους 20 πόντους η Μάλτση και η Ελλάδα στο 63-44!

31’40»: 2/2 βολές από την Χόλσγουορθ

31’20»: Σπανού και Καλτσίδου εκτοξεύουν τη διαφορά στους 19 πόντους (61-42)

30’30»: Καλάθι και φάουλ από την Χόλγσουορθ που αστοχεί στη βολή

30’15»: Εύκολο χαμένο λέι απ της Καλτσίδου

29’55»: Μετά τη μία εύστοχη βολή της Τουρκίας η Νικολοπούλου διέσχισε όλο το γήπεδο και η 3η περίοδος έκλεισε στο 57-40!!!

29’30»: Καλάθι από την Νικολοπούλου με τη διαφορά στο +16 (55-39) και το συνολικό σερί της Εθνικής από το 12-22 με το οποίο βρέθηκε να χάνει να φτάνει στο εκπληκτικό 43-17!!!

28’30»: Με 2/2 βολές της Λύμουρα η Ελλάδα για πρώτη φορά στο +14!

27′: Τρίποντο από την Μάλτση για το 51-39!

25’50»: Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από την Αλμπέν ρίχνουν τη διαφορά στο 48-39.

24’40»: Τρίποντο από τα 8 μέτρα με την Λύμουρα και 48-35!

24′: Ασίστ της Καλτσίδου και καλάθι από την Σπανού για το +10 ξανά

23’30»: Δύσκολο καλάθι από την Τσακίρ (35-43)

21’50»: Τρίποντο για την Τουρκία που ρίχνει τη διαφορά στους 10

21’15’: Καλτσίδου από μακριά και 43-30!!!

20’40»: Κλέψιμο και αιφνιδιασμός με την Μάλτση που έχει σκοράρει 13 συνεχόμενος πόντους με την Ελλάδα να προηγείται 41-30

20’25»: Τρίποντο της Μάλτση και 39-30!

19’59»: Κόψιμο από τις Ελληνίδες και τέλος ημιχρόνου με την Εθνική να προηγείται με 36-30!

19’52»: 2/2 βολές και πάλι από την Μάλτση και η διαφορά στους 6 πόντους…

19’20»: Νέο εύστοχο σουτ από την Μάλτση και η Ελλάδα για πρώτη φορά στο +4!

18’45»: Σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ η Μάλτση για το 32-30.

18’20»: Η Χόλσγουορθ με 2/2 βολές ισοφαρίζει 30-30

18’10»: Η Χριστινάκη σκοράρει ξανά για το 30-28!

17’30: Η Χριστινάκη από κοντά βάζει την Εθνική μπροστά στο σκορ με 28-27!

17’10»: Μειώνει στον πόντο η Μάλτση

16’20»: Ασίστ της Λύμουρα και η Φασούλα μειώνει σε 24-27

14’40: Τρίποντο από την Τουρκία και 22-27

13’20»: Καλάθι και φάουλ από την Σπανού! 19-22 με την Ελλάδα να τρέχει δικό της σερί που φτάνει στο 8-0!

12’40»: Τρίποντο της Σπυριδοπούλου για το 17-22

12′: Απαντα με τον ίδιο τρόπο η Λύμουρα

11’40»: Χόλσγουρθ μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 12-22.

11’05»: Τρίποντο από την Αλμπέν και 12-20.

10’50»: Βολές για την Σπανού που έχει 2/2 και 12-17

10’30»: Ευστοχεί η Τσακίρ από μέση απόσταση για το 10-17.

Η Μάλτση όμως άργησε να σουτάρει στην επαναφορά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε!

9’55’: Αντιαθλητικό φάουλ (το 1ο της Τουρκίας στην Α’ περίοδο) κερδίζει η Μάλτση! Με 2/2 το σκορ γίνεται 10-15!

9’30»: Επιτέλους καλάθι από την Σπανού με το σκορ στο 8-15!

9’10»: Καλάθι για την Τουρκία που προηγείται με 9 (6-15)

8’50»: Αστοχεί και στο τρίποντο η Μάλτση

7’50»: Άστοχο δίποντο της Μάλτση! Μόνο δύο τρίποντα έχει πετύχει η Εθνική…

7’30»: Σκοράρει η Αλμπέν για το 6-13

7′: Τρίποντο της Σωτηρίου και ανάσα για την Ελλάδα (6-11)

6’20»: Τρίποντο της Κανίτεζ και 3-11 με την Τουρκία να τρέχει ένα σερί 0-11!

5′: Καλάθι της Χόλινγουορθ και η Τουρκία στο +5 (3-8)

3’30»: Δεύτερο φάουλ από την Σπανού (τεχνική ποινή για θέατρο) και πρώτο σοβαρό πρόβλημα για την Ελλάδα. Ευστοχεί στη βολή η Τουρκία και 3-3

3′: Νέο σερί από άστοχα σουτ και λάθη από τις δύο ομάδες. Αρκετά νευρικό το ξεκίνημα του αγώνα

1’35»: 3-2 μειώνει η Τουρκία

1’15: 3-0 με τρίποντο της Καλτσίδου

1′: Άστοχα τα πρώτα σουτ κι από τις δύο ομάδες

Καλτσίδου, Σπανού, Σωτηρίου, Νικολοπούλου και Μάλτση η αρχική πεντάδα της Εθνικής Γυναικών απέναντι στην Τουρκία