Αποκλείστηκε από το Κύπελλο ο Α.Ο.Χανιά | Ήττα 3-1 από τον Απόλλωνα Αθηνών

αποκλείστηκε-από-το-κύπελλο-ο-α-ο-χανιά-221623

apollonΟ Α.Ο.Χανιά δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός όταν στο 43′ ο Κρητικός ισοφάρισε το γκολ του Ανγκούλο από 40′ δίνοντας ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα του Τίμου Καβακά.

Στην επανάληψη, ο Αλέκος Βοσνιάδης είχε την έμπνευση να βάλει στο ματς τον Τάσο Λαγό, ο οποίος με δύο εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ, έστειλε την μπάλα συστημένη στα κεφάλια των Φαρινόλα (59′) και Σουάνη (66′) που έκαναν το 3-1 και χάρισαν την πρόκριση στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο ΑΟΧ ήταν πολύ ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη και μετά το 3-1 κατέρρευσε. Μάλιστα στο 83′ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Παπουτσογιαννόπουλου.

Η ενδεκάδα του Τίμου Καβακά μάλιστα επεφύλασσε εκπλήξεις, με τον Μαρκαντωνάκη να είναι ο βασικός γκολκίπερ και ο Νύκταρης να ξεκινά στο βασικό σχήμα.

Ο ΑΟΧ προσηλώνεται πλέον στο πρωτάθλημα, όπου τη Δευτέρα (9/3) υποδέχεται τον Απόλλωνα (ξανά) στο Μάλεμε.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

2’ Σουτ του Πινέιρο λίγο άουτ η μπάλα.

9’ Ο Κρητικός γυρνά το σώμα και σουτάρει άουτ, εκτός περιοχής

15’ Κόρνερ του Γκονζάλες, κεφαλιά του Κρητικού λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

18’ Ο Ανγκούλο βρήκε ωραία στην περιοχή τον Τζιώρα, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν πολύ άστοχο.

22’ Σουτ από πλάγια θέση του Νύκταρη, άουτ η μπάλα. Κακή επιλογή γιατί είχε δύο συμπαίκτες στην περιοχή που θα μπορούσε να τους δώσει την μπάλα.

25’ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλων Αθηνών σε ανατροπή του Φαρινόλα από τον Παπουτσογιαννόπουλο.

27’ Μακρινό σουτ του Πινέιρο, μπλόκαρε ο Μαρκαντωνάκης

40’ Από φάουλ του Πινέιρο, δεν μπόρεσε να διώξει η άμυνα ούτε ο Μαρκαντωνάκης και ο Ανγκούλο κάνει το 1-0.

43’ Από γέμισμα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Ρένια κερδίζει στη μονομαχία τον Κοτσώνη, πασάρει στον Κρητικό που πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

45+1 Ωραιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στον Ρένια που με γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

59’ Φάουλ του Λαγού, ο Φαρινόλα από κοντά με ωραία κεφαλιά ψαράκι κάνει το 2-1 για τον Απόλλωνα.

66’ Φάουλ του Λαγού, κεφαλιά του Σουάνη στην καρδιά της άμυνας του ΑΟΧ και 3-1 για τον Απόλλωνα Αθηνών.

69’ Σουτ του Σιλιγαρδάκη εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

72’ Ωραίο σουτ του Ψιάνου, λίγο άουτ η μπάλα.

77’ Ωραία μπαλιά στην πλάτη του Τζιώρα, κρεμάει τον Μαρκαντωνάκη και άουτ η μπάλα.

81’ Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε εντός περιοχής στον Γκονζάλες, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

82’ Ο Παπουτσογιαννόπουλος δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βασιλαντωνόπουλο και αποβάλλεται. Με 10 ο ΑΟΧ.

84’ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Πινέιρο, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Aπόλλων Αθηνών (Αλ.Βοσνιάδης): Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος, Γεωργίου, Κοτσώνης, Γκόλιας, Ηρακλής (53’ Λαγός), Πινέιρο, Ανγκούλο Φαρινόλα (64’ Σουάνης), Τζιώρας,Ψιάνος

Α.Ο.Χανιά (Τ.Καβακάς): Μαρκαντωνάκης – Παπουτσογιαννόπουλος, Κοντέων, Γκότοβος, Γανωτής – Σιλιγαρδάκης, Γκονζάλες, Ρένια (69’ Αλέκου), Νύκταρης (53’ Σακελαρίου), Πάγκαλος (89’ Εσσόνο), Κρητικός