Έχασε ο Κύδωνας στη Λαμία αλλά κράτησε τη διαφορά

έχασε-ο-κύδωνας-στη-λαμία-αλλά-κράτησε-356147

Την ήττα με 77-66 γνώρισε ο Κύδωνας Χανίων στην Λαμία από τον τοπικό Έσπερο, σε καθοριστικό παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ. Η ήττα αυτή διατηρεί τον Κύδωνα Χανίων σε θέση… αγωνίας για το μέλλον του στην κατηγορία, ωστόσο θετικό γεγονός αποτελεί πως η ομάδα των Χανίων κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (ο Κύδωνας κέρδισε στα Χανιά με 74-53).

Τη δεδομένη στιγμή ο Κύδωνας Χανίων κρατά στα χέρια του την 5η θέση από το τέλος. «Μονόδρομος» αποτελεί η νίκη επί της αδιάφορης Αγίας Παρασκευής, την ερχόμενη Κυριακή (17/4) στο κλειστό Κλαδισού. Η νίκη εξασφαλίζει μια και καλή τον Κύδωνα Χανίων, εφόσον όλα τα ματς έρθουν φυσιολογικά και ακόμα και αν χάσει ο Κύδωνας την τελευταία αγωνιστική από τον Ιποοκράτη στην Κω.

Στην Λαμία, ο Κύδωνας παίζοντας «λαβωμένος» αγωνιστικά (δεν ταξίδεψαν οι Αδοντάκης και Κοντογιάννης ενώ ο Τσαμπάς ήταν ανέτοιμος), ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας πίσω στο σκορ με 18-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κύδωνας ισορρόπησε, μείωσε στους 6 αλλά το 20λεπτο έληξε με 37-27 για τους γηπεδούχους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων έφερε το σκορ στο 71-49 και πλέον ο Κύδωνας κυνηγούσε να κρατήσει τη διαφορά. Οι παίκτες του Κώστα Σδράκα τα κατάφεραν και με ένα σχετικά καλό τέταρτο δεκάλεπτο έκλεισαν το ματς στο -11, με 77-66.

Όπερ και σημαίνει ότι το ματς με την Αγία Παρασκευή στα Χανιά είναι…ΤΕΛΙΚΟΣ!

Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ.-Μαγκουνής (Σταμάτης)

10λεπτα: 18-7, 39-29 (ημιχρ.), 59-44, 77-66.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Ι.ΣΟΦΟΓΙΑΝΝΗΣ): Ρόκας 14 (2), Σμυρνής, Φύκας, Κουτιάς 16, Στογίλκοβιτς 4 (1), Κατσίμπρας 2, Φύκας Π. 1, Σοφογιάννης 15 (3), Φούντας 10, Ζαχαράκης 10 (2), Αργύρης 2.

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.ΣΔΡΑΚΑΣ): Βλαχάκης 4, Υφαντόπουλος 11(1), Αλεξίου 8 (1), Παπαμαστοράκης, Ζανιδάκης 3 (1), Τσαρουχάς 15 (5), Μπερτίδης, Μπαγάκης 11 (2), Κολαρετάκης 2, Χοχλάκης, Λιονάκης 10, Τσαμπάς 2.