Ο ΑΓΟΡ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό

ο-αγορ-ηττήθηκε-από-τον-παναθηναϊκό-4254

Μετά τη σημαντική νίκη που πέτυχε επί του Άρη ο ΑΓΟΡ παρουσιάστηκε αγνώριστος σήμερα στο ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό και γνώρισε τη συντριβή χάνοντας με 92-50.

Οι Ρεθυμνιώτες δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι άντεξαν μόλις τέσσερα λεπτά στο παιχνίδι καθώς κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά σιγά να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου να προηγούνται με 10 πόντους (26-16).

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στην δεύτερη περίοδο, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κρητικούς.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με 11 πόντους και 4 ασίστ, έστειλε αρχικά το «τριφύλλι» στο +20 (42-22, ) ενώ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ακόμα με 25 πόντους (50-25 στο 18′ και 53-28 στο 19΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί.

Η διαφορά που χώριζε τις ομάδες όλο αυξανόταν -καθώς ο ΑΓΟΡ δεν έβρισκε λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού – και το «τριφύλλι» προηγήθηκε ακόμα και με 34 πόντους (68-34, 29′). Η συμπλήρωση των 30′ βρήκε την ομάδα ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να προηγείται με 68-39, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα στην εκπνοή.

Διαδικαστικός ήταν ο χαρακτήρας του τελευταίου δεκαλέπτου, καθώς οι όποιες προσπάθειες αντίδρασης του ΑΓΟΡ έπεφταν στο κενό. Το «τριφύλλι» πήρε τελικά τη νίκη με 92-50, με την διαφορά των 42 πόντων να είναι η μεγαλύτερη με την οποία προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι.

Τα Δεκάλεπτα: 26-16, 53-28, 68-39, 92-50

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 7, Μπράμος 11 (3), Πάνκο 6 (6 ριμπ.), Ματσιούλις 11 (3), Αρμστρονγκ 6, Ούκιτς 9 (1), Λάσμε 8 (6 ριμπ.), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11(1), Κίτσεν 4 (5ασ.), Γιαννόπουλος 11 (1), Σκορδίλης 2.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Μπράουν 4 (1), Ουάιτ 3, Αγγελόπουλος 2, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 5, Κόμματος, Κάρτερ 15 (2), Λάτοβιτς, Πετγουέι 9, Σιζόπουλος 2.

Πηγή: Creteplus.gr