Ρέθυμνο από άλλο… πλανήτη | Photos

ρέθυμνο-από-άλλο-πλανήτη-photos-441806

Με εντυπωσιακό τρόπο συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Ρέθυμνο Cretan Kings, το ποίο επικράτησε με 69-60 του Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Αήττητη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε η ομάδα της Κρήτης, η οποία κατάφερε να σημειώσει μία πολύ μεγάλη νίκη. Το πρώτο ματς στην έδρα του Ρεθύμνου χάρισε πολλές συγκινήσεις στους φιλάθλους του που έσπευσαν να γίνουν ο 6ος παίκτης. Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό και είχε πολλές ανατροπές.

Αρχικά, το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε ορεξάτο, προηγούμενο με 8-0 και 11-4 στο 3’ αλλά ο Άρης κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση και το προβάδισμα, καθώς με επιμέρους σκορ 25-5 βρέθηκε μπροστά με +13 (16-29 στο 13’). Από κει και έπειτα οι παίκτες των γηπεδούχων ισορρόπησαν και μείωσαν στο -4 στο ημίχρονο (50-54), ενώ με πρωτεργάτες του Γιαννόπουλο, Άρνολντ και Χριστοδούλου ξαναπήραν το προβάδισμα με 50-44 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Το ματς κρίθηκε στη δ’ περίοδο, όπου ο Τάλτον ήταν εκπληκτικός και με δικούς του 10 συνεχόμενους πόντους στο φινάλε έγραψε το τελικό 69-60.

Από πλευράς σκοραρίσματος, άπαντες προσέφεραν τα μέγιστα, με τον Τάλτον να πετυχαίνει 19 πόντους και τους Γιαννόπουλο, Άρνολντ και Χριστοδούλου να σημειώνουν από 11 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας, Άρνολντ 11(1), Φιτζπάτρικ 8(2), Τάλτον 19(2), Γιαννόπουλος 11(3), Χριστοδούλου 11, Σάφτεναρ 5, Ζάμπας 2, Έντουαρντς 2.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 4, Κάμινγκς 12 (1), Μπάκνερ 7, Ξανθόπουλος, Ζάρας 3(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Καββαδάς 18, Ντραγκίτσεβιτς 7(1).